چگونه برنامه‌نویس وردپرس شویم؟

چگونه برنامه‌نویس وردپرس شویم

شاید سؤال «چگونه برنامه‌نویس وردپرس شویم؟» برای شما هم پیش آمده باشد. همان‌طور که احتمالاً می‌دانید؛ وردپرس محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوای آنلاین است که به‌صورت کاملاً متن‌باز و رایگان در اختیار همه‌ی افراد قرار دارد. میلیون‌ها صفحه‌ی وب وجود دارند که از وردپرس به‌عنوان پلتفرم اصلی خودشان استفاده می‌کنند. وردپرس شامل محتواهای تحت وب مانند فروم‌ها، گالری‌های تصاویر، لیست ایمیل‌ها، فروشگاه‌های آنلاین و موارد بسیاری از این قبیل است.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد وردپرس این است که ازآنجایی‌که یک سیستم مدیریت محتوای متن‌باز است؛ افرادی که اطلاعات و مهارت‌های پایه‌ای از اینترنت دارند هم می‌توانند با استفاده از آن به‌راحتی یک وب‌سایت بسازند. وردپرس به همه‌ی افراد امکان ساخت و پیکربندی یک وب‌سایت، تنظیم یک قالب برای آن و اضافه کردن افزونه‌هایی به آن را می‌دهد.

ازآنجایی‌که وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای بسیار بزرگ است؛ افراد خیلی زیادی هستند که به‌صورت روزانه از آن استفاده می‌کنند. همچنین وردپرس یک سیستم فوق‌العاده کاربرپسند است. اما بااین‌وجود، در اغلب اوقات سفارشی‌سازی آن نیازمند داشتن مهارت‌های برنامه‌نویسی و توسعه‌ی نرم‌افزار است. این همان‌جایی است که برنامه‌نویس‌های وردپرس وارد صحنه می‌شوند.

 

برنامه‌نویس وردپرس چه کسی است؟

یک برنامه‌نویس یا در اصطلاح توسعه‌دهنده‌ی وردپرس ممکن است به یک یا چند زبان برنامه‌نویسی و ابزار مانند HTML ، CSS ، JavaScript ، SQL ، GIT و موارد دیگر مسلط باشد. برنامه‌نویس‌های وردپرس می‌توانند برای آن افزونه‌ها و ماژول‌های سفارشی بسازند. برای اینکه بتوانید یک برنامه‌نویس وردپرس شوید باید درک کاملی از هسته‌ی وردپرس داشته باشید. همچنین باید در PHP مهارت داشته باشید و برای اینکه از درست کار کردن قالب‌ها و افزونه‌های مختلف با همدیگر اطمینان پیدا کنید؛ باید اطلاعات گسترده‌ای در مورد محصولات وردپرس داشته باشید.

 

انواع برنامه‌نویس‌های وردپرس

چگونه برنامه‌نویس وردپرس شویم

 

درواقع مفهوم برنامه‌نویس وردپرس خیلی گسترده است. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای بزرگ است که قسمت‌های مختلفی در آن در کنار هم کار می‌کنند. بنابراین انواع مختلفی از برنامه‌نویس‌ها و توسعه‌دهنده‌های وردپرس برای قسمت‌های مختلف آن وجود دارد.

  • برنامه‌نویس هسته‌ی وردپرس: یک برنامه‌نویس هسته‌ی وردپرس فردی است که روی هسته‌ی نرم‌افزار وردپرس کار می‌کند. این برنامه‌نویس‌ها سراغ کدهای اصلی وردپرس می‌روند و مجموعه‌ای از تغییرات روی آن انجام می‌دهند که این تغییرات به‌طورکلی روی وردپرس اثر می‌گذارند.
  • توسعه‌دهنده‌ی قالب: توسعه‌دهنده‌ی قالب، برای سایت‌های وردپرسی، قالب و تم می‌سازد. قالب‌های وردپرس به کاربران آن امکان می‌دهند تا ظاهر سایت خودشان را با یک شکل ویژه و دلخواه خودشان، سفارشی‌سازی کنند. همچنین بتوانند رنگ‌ها، چینش قسمت‌ها و استایل همه‌ی پست‌ها و صفحه‌های سایت وردپرسی خودشان را انتخاب کنند.
  • برنامه‌نویس افزونه: برنامه‌نویس افزونه برای سایت‌های وردپرسی افزونه ایجاد می‌کنند. افزونه‌ها، برنامه‌های کاربردی‌ای هستند که کارایی سایت‌های وردپرس را تقویت کرده و به آن‌ها قابلیت‌های جدیدی اضافه می‌کنند.

چگونه برنامه‌نویس وردپرس شویم

 

نقش برنامه‌نویس‌ها در پیشرفت وردپرس

وردپرس موفقیت خودش را مدیون برنامه‌نویس‌های خودش است؛ زیرا بدون آن‌ها افزونه‌ها و قالب‌های متنوع و کارآمد وردپرس وجود نداشتند. اما برگردیم به سؤال اصلی: چگونه برنامه‌نویس وردپرس شویم؟ اگر با هدف توسعه و پیشرفت وردپرس قصد دارید یک برنامه‌نویس وردپرس باشید؛ لازم است که آن را دوست داشته باشید. اگر بخواهید بدون علاقه این کار را انجام دهید؛ حس کار کردن روزمره را خواهید داشت. اما اگر این کار را دوست داشته باشید؛ با آن زندگی خواهید کرد.

جنبه‌های فنی زیادی از وردپرس وجود دارند و یک برنامه‌نویس وردپرس باید زمان زیادی را صرف کند تا به همه‌ی چالش‌های موجود برای طراحی یک سایت وردپرسی غلبه کند. این چالش‌ها هم از جنبه‌ی زیبایی سایت و هم از جنبه‌ی کارایی آن روبه روی برنامه‌نویس قرار می‌گیرند. همچنین ازآنجایی‌که در حال حاضر بیش از ده‌ها میلیون صفحه‌ی وب از وردپرس استفاده می‌کنند؛ پول زیادی هم از طریق این پلتفرم ساخته می‌شود.

از فروشگاه‌های اینترنتی گرفته تا وب‌سایت‌های سرویس‌دهنده، همگی می‌توانند بر پایه‌ی وردپرس ایجاد شوند. به همین ترتیب حقوق و درآمد برنامه‌نویس‌های وردپرس هم به نسبت نیاز زیاد به آن، کاملاً مناسب است.

تعداد خیلی زیادی از برنامه‌نویس‌های وردپرس، فریلنسر هستند. در پاسخ به سؤال چگونه برنامه‌نویس وردپرس شویم می‌توان گفت که شما می‌توانید خودتان برنامه‌نویسی وردپرس را آموزش ببینید. پس‌ازآن‌هم خودتان برای خودتان کارکنید! خودتان برای کارتان برنامه‌ریزی کنید؛ رئیس خودتان باشید و از هر جا که هستید کارکنید. اگر برنامه‌نویسی وردپرس را انتخاب کنید؛ آزادی عمل خیلی زیادی خواهید داشت.

 

آیا لازم است که برنامه‌نویسی وردپرس را شروع کنیم؟

علاوه بر همه‌ی آنچه گفتیم؛ با وب‌سایت‌هایی که هر روز، بیشتر و بیشتر از قبل ساخته می‌شوند؛ وردپرس به‌سرعت در حال رشد است. پس نیاز زیادی به برنامه‌نویس‌های وردپرس وجود دارد. به‌علاوه، با گرایش بیشتر و بیشتر افراد به‌صورت روزانه، به سمت دستگاه‌های متصل به اینترنت، برنامه‌نویسی وردپرس همواره بیشتر از همیشه موردتوجه قرار می‌گیرد. پس اگر سؤالتان این است که چگونه برنامه‌نویس وردپرس شویم؛ راه درستی را در پیش ‌گرفته‌اید.

 

چگونه برنامه‌نویس وردپرس شویم؟

چگونه برنامه‌نویس وردپرس شویم

 

اگر به این قسمت از این مقاله رسیده‌اید؛ تبریک می‌گوییم! زیرا حتماً به‌صورت جدی قصد دارید که یک برنامه‌نویس وردپرس باشید. تاکنون حدود 80 میلیون وب‌سایت فعال وجود دارد که از پلتفرم وردپرس برای اجرا استفاده می‌کنند و این تعداد همواره در حال رشد است. همچنین، صاحبان وب‌سایت‌ها همواره به دنبال برنامه‌نویس‌های وردپرسی هستند که وب‌سایت آن‌ها را سفارشی‌سازی کنند.

در ادامه 6 گام ساده را برای تبدیل‌شدن به یک برنامه‌نویس وردپرس بیان می‌کنیم. این کار با یادگیری اصول اساسی وردپرس و استفاده از آن‌ها آغاز می‌شود. همچنین انتخاب حیطه‌ی تخصصی برای تمرکز روی آن بخشی از این فرآیند است. ضمناً باید بدانید که مطمئناً در این مسیر با مشکلاتی مواجه خواهید شد. به‌علاوه بهتر است که به یک انجمن وردپرس هم بپیوندید.

 

1) فهم مهارت‌های موردنیاز

برای تبدیل‌شدن به یک برنامه‌نویس وردپرس، شما باید روی اصول اساسی وردپرس تسلط پیدا کنید. با این کار، به‌صورت نامحدود پتانسیل انجام هر کاری را روی این سیستم مدیریت محتوا خواهید داشت. برنامه‌نویس‌های وردپرس می‌توانند با یادگیری HTML ، CSS ، PHP ، MySQL و زبان‌های دیگر تحت وب به این هدف دست پیدا کنند. تسلط داشتن روی حداقل یکی از این زبان‌ها دررسیدن به اهداف موردنظر، بسیار مفید خواهد بود.

 

2) هر چیزی که می‌توانید را در مورد وردپرس یاد بگیرید

تعداد بی‌شماری آموزش برای وردپرس در اینترنت موجود است که هرکدام شامل موارد مختلفی است. ازجمله این آموزش‌ها می‌توان آموزش‌های مختلفی برای سفارشی‌سازی و آپلود یک قالب، آموزش‌های مختلف در مورد افزونه‌های متنوع و آموزش‌های مرتبط با نحوه‌ی کار اجزای مختلف وردپرس با همدیگر را نام برد.

 

3) حوزه‌ی کار برنامه‌نویسی خودتان را برای تمرکز بیشتر روی آن مشخص کنید

چگونه برنامه‌نویس وردپرس شویم

 

همان‌طور که گفتیم انواع مختلفی از برنامه‌نویس‌ها در حوزه‌ی وردپرس فعالیت می‌کنند. پس خیلی ضروری و مهم است که شما هم حوزه‌ی کاری خودتان را مشخص کنید تا بتوانید روی آن تمرکز کرده و به یک متخصص در آن زمینه تبدیل شوید. همه‌ی افراد دوست دارند که کار خودشان را به بهترین‌ها بسپارند. پس اگر بتوانید در زمینه‌هایی مثل ساخت قالب یا افزونه، یا هر کار دیگری در این حوزه از بهترین‌ها باشید؛ هیچ‌وقت بیکار نخواهید ماند.

وردپرس یک پلتفرم همه‌جانبه است که به دانش فنی زیادی هم نیاز دارد. کلید موفقیت در این زمینه آن است که به‌جای اینکه همه‌چیز را به‌صورت سطحی در مورد همه‌ی بخش‌های وردپرس یاد بگیرید؛ به یک متخصص در یکی از بخش‌های وردپرس تبدیل شوید. مانند همه‌ی برنامه‌نویس‌های دیگر، یک برنامه‌نویس وردپرس باید به‌سختی کار کند. همچنین او باید در مسیر کار خودش به چالش‌های بسیاری غلبه کند. به همین دلیل، انتخاب یک حوزه‌ی تخصصی در وردپرس به شما کمک می‌کند تا به چالش‌های موجود غلبه کنید و به موفقیت دست پیدا کنید.

 

4) برای چالش‌ها آماده باشید

کار با نرم‌افزارها همیشه پر از مشکلات و ترفندهای مختلف برای هر مشکل است. قطعاً مسائلی برای شما پیش خواهند آمد که ممکن است منجر به ایجاد مشکلاتی در نمایش یا کارکرد صفحات وب شما شوند. وجود باگ در کدهای شما می‌تواند سایت شما را از کار بیندازد و باعث خرابی کل سیستم شود. مهارت‌های زیادی برای یادگیری وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا از به وجود آمدن باگ‌ها جلوگیری کنید و مسائل موجود را به‌راحتی حل کنید. چالش‌ها و مسائل امنیتی هم ازجمله مواردی به‌حساب می‌آیند که همیشه باعث نگرانی هستند.

امنیت وب‌سایت و جلوگیری از هک شدن و در معرض خطر قرار گرفتن اطلاعات، بخش بزرگی از نگرانی‌های داشتن یک وب‌سایت در عصر دیجیتال امروز است. اقدامات زیادی هستند که می‌توانید برای جلوگیری از این آسیب‌ها و ایمن‌سازی حداکثری سایت خودتان انجام دهید. همچنین برای از دست نرفتن ساعت‌ها فعالیت شما، بکاپ گرفتن منظم از تمام سایت و اطلاعات آن‌ هم بسیار مهم است.

 

5) یک محیط برای برنامه‌نویسی و توسعه‌ی افزونه ایجاد کنید

چگونه برنامه‌نویس وردپرس شویم

 

زیاد تمرین کنید! هر وقت که برنامه‌نویسی قالب‌ها یا افزونه‌ها را یاد گرفتید؛ باید با انجام تست و رفع اشکال از موارد موجود، از آموخته‌های خودتان استفاده کنید. به این صورت به موفقیت دست پیدا خواهید کرد. اما باید به خاطر داشته باشید که کار کردن روی یک سایت فعال و آنلاین می‌تواند نتایج بدی داشته باشد. بنابراین بهتر است در یک محیط کنترل‌شده تست‌های خودتان را انجام دهید تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید.

اما اگر بخواهید برای کسب تجربه، روی یک سایت فعال برنامه‌نویسی کنید؛ می‌توانید یک هاست مناسب برای کار خودتان خریداری کنید. معمولاً هاست‌های مناسب برای این کار زیاد گران نیستند.

 

6) با یک انجمن وردپرس خوب در ارتباط باشید

برقراری ارتباط با سایر برنامه‌نویس‌های وردپرس برای رسیدن به موفقیت بسیار مهم است. همان‌طور که گفتیم؛ میلیون‌ها سایت از وردپرس استفاده می‌کنند. پس میلیون‌ها نفر در پشت این سایت‌ها هستند که آن‌ها را ساخته‌اند و مدیریت می‌کنند. یک انجمن تشکیل‌شده از کاربران و استفاده‌کنندگان از وردپرس می‌تواند از شما در توسعه‌ی پروژه‌هایتان پشتیبانی کند. فروم‌های وردپرس می‌توانند فرصت‌هایی برای پیشرفت در زمینه‌های جدید در اختیار شما قرار بدهند.

 

همه‌ی مهارت‌ها و مراحلی که گفته شد؛ برای یادگیری و تبدیل‌شدن به یک برنامه‌نویس وردپرس ضروری هستند. به‌علاوه، هیچ محدوده‌ی زمانی قطعی و مشخصی برای تبدیل یک فرد به یک برنامه‌نویس وردپرس وجود ندارد. این کار یک تجربه‌ی همیشگی آموزش است. پس در پاسخ به سؤال چگونه برنامه‌نویس وردپرس شویم می‌توان گفت: همیشه در حال کسب تجربه باشید.

 

نتیجه‌گیری

می‌دانیم که وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای بسیار موفق و کاربرپسند است. اما این سیستم برای ادامه‌ی پیشرفت و موفقیت خودش همواره به برنامه‌نویس‌های وردپرس نیاز دارد. همیشه استفاده‌کنندگان از وردپرس برای برآورده ساختن نیازهای خودشان از افزونه‌ها و قالب‌هایی استفاده می‌کنند که برنامه‌نویس‌های وردپرس می‌سازند.

تبدیل‌شدن به یک برنامه‌نویس وردپرس نیازمند مهارت‌های توسعه‌ی نرم‌افزار و برنامه‌نویسی کامپیوتر است. یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی هم یکی از چیزهایی است که هر فردی می‌تواند با تلاش به آن دست پیدا کند. بعضی از افراد با گذراندن تحصیلات دانشگاهی درزمینهٔ ی علوم کامپیوتر به این مهارت‌ها دست پیدا می‌کنند. بعضی دیگر از افراد هم با آموزش‌ها و منابعی که در اینترنت موجود است به برنامه‌نویسی تسلط پیدا می‌کنند.

راه‌های بسیار زیادی برای تبدیل‌شدن به یک برنامه‌نویس وردپرس وجود دارد. همه‌ی این راه‌ها به حوزه‌ی کاری موردنظر شما بستگی دارند؛ زیرا در هر مورد باید مهارت‌های مختص به همان حوزه را یاد بگیرید.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست قبلی
لایو اینستاگرام با کامپیوتر

لایو اینستاگرام با کامپیوتر با استفاده از loola.tv

پست بعدی
نست جی اس

نست جی اس | Nest JS

پست های مرتبط