چرا باید از وردپرس استفاده کنیم؟

وردپرس

15 دلیل برای استفاده از وردپرس

چرا ما باید از وردپرس استفاده کنیم؟ چون وردپرس عالی است! دلایل بسیار بسیار زیادی وجود دارد که نشان می‌دهند وردپرس یک پلتفرم باکیفیت برای ایجاد سایت است. اما اگر شما به این راحتی‌ها متقاعد نمی‌شوید که چرا باید از وردپرس استفاده کنیم؛ ما 15 دلیل قوی را جمع‌آوری کرده‌ایم تا نشان دهیم وردپرس یک گزینه‌ی بسیار عالی برای ساخت سایت یا بلاگ شما است.

در این مقاله، ما از چندین دلیل بسیار عالی برای استفاده از وردپرس رونمایی می‌کنیم. بهترِ زودتر بریم سراغ اصل مطلب!

 

1 . استفاده از وردپرس ساده است

اولین و مهم‌ترین دلیل این است که استفاده از وردپرس بسیار آسان است. وردپرس یک پلتفرم بسیار سرراست برای ایجاد وب‌سایت برای شما است. برای مثال:

 • شما نیازی به کد نویسی برای ایجاد سایت ندارید.
 • لازم نیست برنامه‌ی پیچیده‌ای را یاد بگیرید.
 • احتمالاً به یک متخصص برای انجام کارتان نیازی نخواهید داشت.

استفاده از داشبورد مدیریت ورد پرس بسیار راحت است

اگر تابه‌حال با نرم‌افزار ساده‌ی کامپیوتر مثل مایکروسافت ورد کارکرده باشید؛ یا توانایی استفاده از ایمیل را داشته باشید؛ شما از وردپرس نیز می‌توانید استفاده کنید. بنابراین اگر قرار است خودتان مدیر سایت خودتان باشید؛ سادگی استفاده از پلتفرم مدیریت بسیار مهم است.

CLARITY

 

 • ارسال محتوای جدید بسیار راحت است.

  می‌توانید به‌راحتی با استفاده از ویرایشگر نوشته‌های وردپرس محتوای جدید خودتان را به سایت اضافه کنید. درواقع وردپرس ارسال پست جدید را به‌وسیله ویرایشگر پست خود بسیار راحت کرده است. از این قسمت شما می‌توانید محتوای مطالب یا صفحه‌ی جدید خودتان را به سایت اضافه کنید. تمام کنترل این کار در دست شماست.

 • ویرایش محتواهای قدیمی هم آسان است.

  داشبورد وردپرس، مدیریت محتوا را بسیار آسان می‌کند. به آسانی و به‌سرعت می‌توانید پست‌ها و صفحه‌های قدیمی را آپدیت و ویرایش کنید.

 • اضافه کردن یا تغییر دادن منوها هم آسان است.

  می‌توانید با استفاده از آپشن های منوهای انتخابی وردپرس، منوهای شخصی و موردعلاقه خودتان را ایجاد کنید. می‌توانید برای اطلاعات بیشتر برای این کار راهنمای منوها در وردپرس را بررسی کنید تا بتوانید منوهای موردنظرتان را پیکربندی کنید.

 • تغییر ظاهر و چیدمان سایتتان ساده است.

  می‌توانید به‌راحتی قالب‌های مختلف را برای تغییر ظاهر و چیدمان سایت اضافه کنید. موارد ممکن برای این کار تقریباً بی‌انتها هستند. می‌توانید از بین هزاران هزار قالب موجود، آن را که برای سایت شما مناسب است را انتخاب کنید. بعضی از قالب‌های غیر رایگان مانند iThemes Builder نیز وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا دقیقاً همان عناصری که می‌خواهید در سایتتان قرار داده شود.

 • اضافه کردن عملکرد جدید به سایت بسیار آسان است.

  می‌توانید کاربردهای موردنیاز خودتان را از طریق افزونه‌ها به وردپرس اضافه کنید. افزونه‌های وردپرس برای توسعه‌ی کارایی و ویژگی‌های سایت، انواع بسیاری از توانمندی‌ها را برای شما در دسترس قرار می‌دهند. همانند قالب‌ها، هزاران افزونه وجود دارند. برخی افزونه‌های وردپرس غیر رایگان هستند که می‌توان آن‌ها را با اطمینان از کیفیت و پشتیبانی آن‌ها مورداستفاده قرار دهیم.

 • وردپرس اخیراً ویرایشگر کاملاً جدید بلوکی خود را معرفی کرده است.

  در بزرگ‌ترین آپدیت وردپرس در سال‌های اخیر، وردپرس 5.0 ویرایشگر جدید بلوکی معرفی شد که آن را ویرایشگر وردپرسِ گوتنبرگ (Gutenberg WordPress Editor) نامیده‌اند.

Why WordPress

در حقیقت باید هم ساختن و اجرای یک سایت ساده باشد. وجود وردپرس به معنی این است که روزهایی که باید یک متخصص استخدام می‌کردیم تا تغییرات جزئی رو سایتمان اعمال کند تمام‌شده‌اند. شما اکنون می‌توانید با وردپرس به‌تنهایی وب‌سایت خودتان را آپدیت کنید. واقعاً می‌توانید به‌تنهایی تغییرات مهمی ایجاد کنید. بیش‌تر از این صبر نکنید و دست‌به‌کار شوید!

2 . وردپرس رایگان است!

بله! وردپرس رایگان است. برای شروع کار هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد. برای شروع؟ می‌دانیم سؤالتان این است که آیا فقط برای شروع هزینه‌ای ندارد و بعداً هزینه دارد؟ وقتی شما وردپرس را انتخاب می‌کنید؛ فقط برای چیزهایی هزینه خواهید کرد که واقعاً به آن نیاز داشته باشید.

 • خود وردپرس کاملاً رایگان است. یعنی همه‌ی آنچه برای ساخت و اجرای یک سایت نیاز است را رایگان در اختیار شما می‌گذارد. این قسمت هیچ‌گونه گارانتی یا پشتیبانی کاربری ندارد. همه‌ی مسئولیت کار به عهده خودتان است. اگر نخواهید هیچ‌گونه هزینه‌ای انجام بدهید؛ فقط امکانات پایه و اولیه‌ی وردپرس را در اختیار خواهید داشت.
 • نکته‌ی دیگر این است که تهیه‌ی هاست برای وب‌سایت هزینه دارد. اگر بخواهید وب‌سایت خودتان را روی دامنه‌ی موردنظرتان پیاده‌سازی کنید باید برای تهیه‌ی هاست یا میزبان هزینه کنید. (نرم‌افزار وردپرس از طریق سایت رسمی وردپرس قابل دانلود است. پس از دانلود آن می‌توانید آن را روی هاست خودتان نصب و راه‌اندازی کنید.)
 • اگر شما نیازمند یک ظاهر خاص برای وب‌سایتتان هستید؛ احتمالاً به خرید یک قالب پرمیم احتیاج خواهید داشت. یا هم باید یک طراح استخدام کنید تا آنچه را که شما می‌خواهید را برایتان طراحی کند. (قالب‌های رایگان بی‌شماری وجود دارند. اما ممکن است آن‌ها پاسخگوی نیاز شما نباشند.)
 • اگر نیاز به کمک و مشاوره برای راه‌اندازی و پیشبرد اهداف سایت خودتان داشته باشید؛ احتمالاً باید از افراد متخصص و مشاور کمک بگیرید که این کار هم نیازمند صرف هزینه است.
 • درصورتی‌که بخواهید کارایی سایت را افزایش دهید؛ ممکن است نیازمند خرید افزونه‌های پرمیم شوید. (بازهم یادآوری می‌کنیم که تعداد بسیار زیادی افزونه‌ی رایگان وجود دارند که معمولاً عمده‌ی نیازهای معمول را برطرف می‌کنند. اما بازهم ممکن است شما به چیزی احتیاج داشته باشید که به‌صورت رایگان در دسترس نباشد.)

 

هزینه فقط در موارد لازم

این‌که در وردپرس شما فقط برای آنچه نیازمند آن هستید باید هزینه کنید؛ نکته‌ی بسیار خوبی است. اگر آپشن های زیادی نیاز نداشته باشید؛ احتمالاً نیازی به هیچ هزینه‌ای نخواهید داشت. اما هر آنچه نیاز داشته باشید را می‌توانید با قیمت مناسب به دست بیاورید. همچنین افراد متخصص بسیاری در زمینه‌ی وردپرس هستند که می‌توانند پشتیبانی از مشتریان را به عهده بگیرند. و همان‌طور که گفته شد؛ تعداد بسیاری قالب و افزونه و امکانات رایگان یا غیر رایگان دیگر وجود دارند که همه‌ی نیازهای شما را برطرف خواهند کرد. نکته‌ی مهم همین است که شما برای چیزی که نیازی به آن ندارید هیچ هزینه‌ای نخواهید کرد.

 

رایگان بودن وردپرس بسیار ارزشمند است

وردپرس یک سیستم رایگان است. اما رایگان بودن آن به معنی بی‌ارزش بودن آن نیست. بلکه وردپرس یک ابزار بسیار ارزشمند است.

وردپرس یک محصول متن‌باز یا Open Source است. به این معنی که هرکسی می‌تواند در بهبود آن مشارکت داشته باشد. هیچ‌کس به‌طور مستقل صاحب وردپرس نیست. وردپرس متعلق به جامعه‌ی استفاده‌کنندگان آن است. بنابراین هیچ‌کس منحصراً با توسعه یافتن وردپرس در حال کسب درآمد نیست. هیچ‌کس نمی‌تواند روی وردپرس ادعای مالکیت داشته باشد و یا قیمت محصولات را بالا ببرد و یا شما را مجبور به استفاده یا عدم استفاده از آن کند.

وردپرس یک محصولِ ساخته‌شده توسط جامعه‌ی کاربران است که برای همان جامعه نیز سودمند است. شما با استفاده کردن از وردپرس در حال ورود به جامعه‌ی کاربران آن و استفاده از مزایای عضویت در این جهان متن‌باز هستید.

بنا بر آنچه تا اینجا گفتیم؛ هزینه‌ی استفاده از وردپرس قطعاً زیاد نیست و در بعضی شرایط حتی کاملاً رایگان است. تنها مواردی که شاید نیاز جدی به هزینه داشته باشند؛ خرید هاست و قالب شخصی است. و در ادامه هر آنچه به آن نیاز اساسی داشته باشید برای شما هزینه خواهد داشت. وقتی از واژه‌ی رایگان برای وردپرس استفاده می‌کنیم؛ درواقع منظورمان نرم‌افزار آزاد است. شما درگیر یک سیستم پرهزینه، قدیمی و دربسته نیستید. شما عضوی از جامعه‌ای هستید که همه‌چیز را باهم به اشتراک می‌گذارند.

از این قسمت نتیجه می‌گیریم که دلیل اینکه شما باید از وردپرس استفاده کنید واقعاً این است که وردپرس آزادی را برای ما به ارمغان آورده است. وردپرس می‌تواند شما را از هزینه‌های زیاد، قراردادهای طولانی‌مدت و محدودیت‌های بی‌دلیل نجات بدهد.

 

3 . مالکیت وردپرس

احتمالاً می‌دانید که در حال حاضر پلتفرم‌های رایگان ایجاد بلاگ و سایت زیادی وجود دارند. اگر قصد ایجاد یک سایت معمولی یا یک بلاگ داشته باشید؛ انتخاب‌های زیادی برای ایجاد آن خواهید داشت. اما یک مزیت بزرگ وردپرس مالکیت آن است.

شما می‌توانید با استفاده از توییتر، یا ایجاد یک صفحه روی فیس‌بوک، تعامل بسیار راحتی با مخاطبان خودتان داشته باشید. اما باید توجه کنید که شما صاحب آن پلتفرم‌ها نیستید. آن‌ها می‌توانند هرلحظه که بخواهند قوانینشان را تغییر دهند (که این کار را هم کرده‌اند). و با این تغییرات ممکن است نرخ تعامل شما کاملاً از بین رفته یا به‌شدت به خطر بیافتد.

همه‌ی پلتفرم‌های این دسته مانند Twitter, Facebook, Tumblr, Blogger, Medium و سایر آن‌ها این نقطه‌ضعف مخفی را دارند. مثلاً Tumblr یک راه ساده و آسان برای ایجاد فروشگاه آنلاین را در اختیار شما قرار می‌دهد. اما صاحب آن مغازه شما نیستید؛ بلکه Tumblr است. یعنی شما نیازمند آن‌ها هستید. همین نکته دلیلی برای نامناسب بودن آن برای داشتن یک فروشگاه شخصی و مستقل است. استفاده از هرکدام از این پلتفرم‌ها خوب است؛ اما شاید شما به داشتن استقلال در کارتان نیاز داشته باشید.

 

صاحبش خودتان هستید

این چیزی است که وردپرس برای شما فراهم می‌کند. شما نرم‌افزار وردپرس را دانلود می‌کنید و آن را روی هاست شخصی خودتان نصب و راه‌اندازی می‌کنید. فضایی که سایت در آن ایجاد می‌شود متعلق به شماست. دامنه‌ی سایت متعلق به شماست. حتی نرم‌افزار وردپرس بعد از نصب روی هاست شما، متعلق به شخص شماست. هیچ‌کس نمی‌تواند آن را از شما بگیرد یا قوانین شما را تغییر دهد. شما هیچ‌وقت نگران تغییرات ناگهانی قوانین آن یا مسائل مربوط به حریم خصوصی نخواهید شد. همچنین هیچ‌کس نمی‌تواند طراحی موردنظر شما را تغییر دهد.

فضای وب و اینترنت در حال حرکت بسیار سریعی روبه‌جلو هستند و در ظاهر همه در لحظه کار می‌کنند و هیچ‌کس به آینده فکر نمی‌کند (درحالی‌که وب 30 سال و اینترنت بیش از 40 سال است که وجود دارند). بنابراین اگر قصد ورود به فضای آنلاین را دارید بهتر است به طولانی‌مدت بی اندیشید. آیا فیس‌بوک در 5 سال آینده وجود خواهد داشت؟ احتمالاً بله. اما آیا به همین میزان که اکنون محبوبیت دارد؛ در آن زمان نیز محبوب و پرمخاطب خواهد بود؟ هیچ‌کس نمی‌داند!

اینکه اجازه دهید افراد دیگری صاحب سایت شما باشند یک ریسک غیرمنطقی است. باید کارهایی که به‌صورت آنلاین می‌کنید متعلق به خودتان باشد. هر کاری که در سایت دیگران انجام دهید متعلق به شما نخواهد بود. باید صاحب‌کار خودتان باشید. وردپرس این امکان را برای شما فراهم می‌کند.

 

4 . انعطاف‌پذیری وردپرس با استفاده از قالب‌ها و افزونه‌ها

وردپرس به‌تنهایی یک سیستم مدیریت محتوا یا  CMS خیلی راحت و سرراست برای ساخت بلاگ است. اما با استفاده از افزونه‌ها و قالب‌های مختلف آن، شما می‌توانید هر نوع ویژگی دلخواهتان را به آن اضافه کرده تا وردپرس هر آنچه می‌خواهید را برایتان انجام دهد. وردپرس بسیار انعطاف‌پذیر است.

بااینکه استفاده از وردپرس آسان است؛ اما ابزار قدرتمندی نیز هست. با استفاده از وردپرس می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید. وردپرس کنترل همه‌چیز را در اختیارتان قرار می‌دهد. با استفاده از افزونه‌ها و قالب‌های مختلف آن، می‌توانید هرگونه کاربرد جدیدی که نیاز دارید را به وردپرس اضافه کنید.

اگر وردپرس را انتخاب کنید؛ بااینکه یک نرم‌افزار ساده و رایگان است؛ اما کم‌اهمیت نیست. وردپرس می‌تواند همه‌ی کارهای قدرتمندی را که نیاز شما است را انجام دهد. کارهایی که ممکن است یک تازه‌کار به‌خوبی نتواند انجام دهد. ممکن است از این قسمت غافلگیر شده باشید؛ اما نترسید. وردپرس به شما اجازه می‌دهد چیزهایی که نمی‌خواهید را خاموش، غیرفعال یا مخفی کنید تا بتوانید کاملاً از آن‌ها چشم‌پوشی کنید. اگر به امکانات قوی نیاز ندارید؛ نیازی نیست که خودتان را درگیر آن‌ها کنید. اما بهتر است بدانید این قابلیت‌ها وجود دارند. پس وردپرس را دست‌کم نگیرید.

 

هم ساده، هم پیچیده

وردپرس می‌تواند هم‌زمان با  شما رشد کند. می‌تواند گام‌های بعدی موردنیاز شما را آماده کند. وردپرس هم می‌تواند یک سایت ساده و ابتدایی را راه‌اندازی کند؛ و هم می‌تواند سایت‌های پیچیده‌ای که به کار زیادی نیاز دارند را ایجاد و مدیریت کند. در چه زمینه‌ای می‌خواهید سایت بسازید؟ تجارت الکترونیک، دیجیتال مارکتینگ، شبکه‌های اجتماعی، فروم ها و تالارهای گفتگو، سایت‌های چندبخشی، بلاگ های چندبخشی، گالری‌ها، ویدئوها، نقشه‌ها، موبایل؟ وردپرس توانایی پیاده‌سازی همه‌ی این‌ها را دارد.

جالب است بدانید که سازمان‌های بزرگی مانند خبرگزاری CNN و نیویورک‌تایمز، کمپانی پپسی و فورد و بسیاری شرکت‌های سرشناس دیگر از وردپرس استفاده می‌کنند.

مهم نیست که کار بزرگ یا کوچکی می‌خواهید انجام دهید؛ وردپرس پتانسیل انجام همه‌ی آن‌ها را دارد. فقط کافی است پلاگین مربوط به آن را نصب کنید تا به آن ویژگی دست‌یابید. اما اگر وردپرسی نباشید؛ اگر به ویژگی یا کاربرد جدیدی در سایت احتیاج پیدا کنید؛ احتمالاً باید از اول شروع به انجام تغییرات کرده و سایت را با تغییرات جدید کلاً بازسازی یا Rebuild کنید.

 

قالب‌ها یا تم‌های ورد پرس

یکی از انعطاف‌پذیرترین قابلیت‌های وردپرس، قالب‌های آن است. قالب، تم یا پوسته درواقع همان طراحی ظاهری سایت در وردپرس است. نکته‌ی عالی در مورد وردپرس این است که شما می‌توانید فقط با کلیک روی یک دکمه کل ظاهر و قالب سایت را بدون هیچ مشکلی تغییر دهید. این کار در همان لحظه انجام می‌شود و شما لازم نیست کل سایت را مجدداً کد نویسی و طراحی کنید.

تغییر قالب در وردپرس به معنی این نیست که فقط رنگ‌ها را عوض کنیم. تغییر قالب سایت، تمام چیدمان و ظاهر سایت را تغییر می‌دهد. برای درک بهتر، تغییر قالب مثل عوض کردن لباس است. اسلایدر سمت چپ یا راست باشد؟ سایت یک ستونی باشد یا دو ستونی یا حتی سه ستونی؟ یک هدر بزرگ گرافیکی در بالای سایت می‌خواهید یا یک متن کوتاه که کاربر را سریع با محتوای سایت آشنا کند؟ یک فوتر طولانی با تعداد زیادی لینک مفید لازم دارید یا فقط یک متن کوتاه حفظ کپی‌رایت؟ یک وبلاگ شخصی به‌صورت تایم لاینی می‌خواهید یا یک سایت کاملاً گرافیکی با حداقل میزان نوشته و تکست در آن؟ همه‌ی این موارد با استفاده از قالب‌های مناسب قابل پیاده‌سازی هستند.

همچنین وقتی زمان تغییرات ظاهری سایتتان فرابرسد؛ نیازی نیست ظاهر فعلی آن را تخریب کنید تا ظاهر جدید را پیاده‌سازی کنید. با تغییر قالب، ساختار اصلی یا (Backend) سایت تغییر نمی‌کند. شما فقط با تغییر قالب در کسری از زمان و با کمترین هزینه، ظاهر سایت را آپدیت می‌کنید.

منابع بی‌شماری از قالب‌های آماده در فضای اینترنت وجود دارند. بعضی رایگان و بعضی پرمیم هستند. قالب‌های رایگان هم به‌خوبی قالب‌های غیر رایگان کار می‌کنند. همچنین شما می‌توانید یک قالب موجود را با تغییرات دلخواهتان شخصی‌سازی کرده و قالب خودتان را ایجاد کنید. گاهی هم ممکن است یک متخصص را برای طراحی قالب موردنظرتان استخدام کنید.

 

افزونه‌ها یا پلاگین های وردپرس

فهمیدیم که قالب‌های وردپرس به شما اجازه می‌دهند که ظاهر سایت را آن‌گونه که دلخواه شما است تغییر بدهید. اما افزونه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که ویژگی‌های جدیدی به سایت اضافه کرده و کاربرد سایتتان را توسعه دهید.

مطمئن باشید هر کاری که به‌صورت پیش‌فرض توسط وردپرس قابل انجام نیست؛ افزونه‌ای برای انجام آن وجود دارد. پلاگین ها کدهایی آماده‌شده هستند که کاربردهای وردپرس را توسعه می‌دهند. در ادامه چند نمونه از افزونه‌ها را برای آشنایی شما بیان می‌کنیم. مثلاً افزونه‌ای برای نمایش جملات کوتاه در اسلاید بار سایت، یا افزونه‌ای برای نمایش مطالب محبوب‌تر سایت، یا افزونه‌ای پیچیده و باورنکردنی که سایت معمولی شما را به یک فروشگاه اینترنتی یا شبکه‌ی اجتماعی شخصی تبدیل می‌کند.

این انعطاف‌پذیری وردپرس را تبدیل به یک سیستم فوق‌العاده می‌کند. اگر وردپرس کاری که می‌خواهید را انجام نمی‌دهد؛ نیازی نیست که تمام سیستم را از نو پیاده‌سازی کنید. فقط کافی است که افزونه‌ی موردنیاز خودتان را پیدا کنید (یا حتی بسازید). به‌این‌ترتیب وب‌سایت شما هم‌زمان با خودتان توسعه می‌یابد. اگر به‌اضافه شدن یک ویژگیِ کوچک نیاز دارید؛ نیازی به دور انداختن کل سایت نیست. راه‌حل استفاده از افزونه‌ها است.

و همان‌طور که گفتیم؛ مانند قالب‌ها، هزاران هزار افزونه‌ی آماده باقابلیت‌های مختلف وجود دارند که می‌توانید از هرکدام از آن‌ها استفاده کنید. بعضی از آن‌ها رایگان و بعضی پرمیم هستند. به‌علاوه می‌توانید یک برنامه‌نویس را استخدام کنید تا افزونه‌ی موردنیازتان را به‌صورت دقیق کد نویسی کند.

این قابلیت که می‌توانید نرم‌افزار موردنیازتان را به وردپرس اضافه کنید؛ از ویژگی‌های اصلی و ساختاری وردپرس است. وردپرس این‌گونه طراحی‌شده است.

بنا بر آنچه در این قسمت گفتیم؛ مشاهده کردید که وردپرس از انعطاف‌پذیری خوبی برخوردار است که این بسیار عالی است.

 

5 . شروع کار بسیار لذت‌بخش و ساده است

نصب و راه‌اندازی وردپرس بسیار سریع و آسان است. این نکته‌ی بسیار بزرگی است. چون شما باید روی محتوای خودتان تمرکز کنید؛ نه اینکه درگیر نرم‌افزار باشید. با وردپرس نیازی نیست که با کد نویسی و نصب نرم‌افزارهای مختلف کلنجار بروید؛ فقط باید سراغ اصلی‌ترین کار خودتان بروید: تولید محتوا برای سایت خودتان.

 

نصب 5 دقیقه‌ای معروف

وردپرس به امکان نصب 5 دقیقه‌ای خود مشهور است. نصب و راه‌اندازی بدون دردسر و سریع در کمتر از 5 دقیقه یک ویژگی ممتاز و بسیار مهم است.

فرآیند نصب اولیه‌ی وردپرس بسیار راحت و سریع است. اما ممکن است در مواردی هم کاربران تازه‌کار را دچار واهمه کند. برای این افراد نیز راهنمای نصب کامل و دقیق رسمی وردپرس وجود دارد که به‌صورت گام‌به‌گام مراحل نصب را به آن‌ها آموزش می‌دهد.

 

نصب دستی وردپرس

نکته‌ای که وجود دارد این است که توصیه می‌شود به‌جای نصب خودکار و سریع وردپرس از نصب دستی و گام‌به‌گام آن استفاده کنید. ممکن است فرآیند نصب طولانی‌تر شود؛ ولی به این صورت با مشکلاتی که پس از نصب خودکار ممکن است با آن مواجه شوید؛ روبرو نخواهید شد.

 

نصب وردپرس با یک کلیک

اگر واقعاً حس می‌کنید نمی‌توانید یک فرآیند نصب 5 دقیقه‌ای را انجام دهید (که البته بعید است)؛ اکثر ارائه‌کنندگان سرویس‌های هاست وردپرس برای شما نصب خودکار وردپرس با یک کلیک را انجام می‌دهند.

بعد از فرآیند نصب بسیار سریع وردپرس، شما با یک قالب خیلی ساده و سایتی که مطلبی در آن وجود ندارد مواجه خواهید شد. قالب موردنظرتان را تنظیم کنید؛ تنظیمات موردنظرتان را روی سایت اعمال کنید؛ و انتشار محتوا را آغاز کنید.

 

6 . ویژگی‌ها و امکانات وردپرس

وردپرس امکانات موردنیاز برای سایت شما را دارد. در ادامه ویژگی‌های ارزشمند وردپرس را باهم بررسی می‌کنیم.

 • استانداردهای سازگاری

  این ویژگی شاید برای افراد عادی کمی گیج‌کننده باشد. اما مهم است بدانید که وردپرس کاملاً با استانداردهای WC3 یا همان مجموعه قوانین ناظر بر WWW سازگار است. همچنین وردپرس با GDPR که مجموعه مقررات حفاظت از داده‌های عمومی است؛ سازگاری دارد. اساساً این به معنای پشتیبانی وردپرس از کدهای استانداردی است که در اکثر مرورگرهای حال و آینده قابل‌نمایش هستند. به‌علاوه وردپرس از استانداردهای مقررات حفظ حریم خصوصی که توسط اتحادیه‌ی اروپا تنظیم ‌شده است نیز پشتیبانی می‌کند. اما اگر نگرانی‌های بیشتری در مورد حفظ حریم خصوصی در انتشار داده‌ها دارید بهتر است از یک وکیل در این زمینه مشاوره بگیرید.

 • نیازی به بازسازی مجدد نیست

  وقتی تغییراتی در سایت خودتان ایجاد کنید؛ این تغییرات به‌محض اینکه آن‌ها را ذخیره کنید در سایت شما اعمال می‌شوند. بعضی از سیستم‌های مدیریت محتوا، برای اعمال تغییرات، نیازمند عملیات بازسازی یا Rebuild کل سایت هستند. این امر باعث انجام بسیار کند آپدیت شدن سایت برای اعمال تغییر می‌شود. وردپرس تغییرات را برای شما بسیار آسان انجام می‌دهد.

 • ثبت‌نام کاربران

  وردپرس یک سیستم ثبت‌نام کاربر بسیار کامل دارد که دارای تنوع نقش‌های مختلف زیادی برای هر کاربر است و از طریق آن همه‌ی افراد می‌توانند عضو سایت شما شوند. شما می‌توانید امکانات زیادی در اختیار کاربرانی که در سایت شما ثبت‌نام می‌کنند؛ بگذارید. مثل توانایی کامنت گذاشتن یا قابل مشاهده بودن پست‌های خاص فقط برای کاربران ثبت‌نام شده.

 • همکاران و نویسندگان سایت

  مدیر سایت می‌تواند چندین سطح دسترسی برای همکاران خود در سایت تعیین کند. مثلاً می‌تواند برای بعضی از نویسندگان سایت محدودیتی قرار دهد تا مطلب آن‌ها بدون تأیید مدیر قابل‌نمایش در سایت نباشد. این ویژگی برای کسانی که یک تیم برای تولید و ارائه‌ی محتوا دارند بسیار کاربردی و مهم است تا تعادل را رعایت کنند و اشتباهی رخ ندهد.

 • محافظت در مقابل اسپم و هرزنامه

  وردپرس بدون نیاز به انجام تنظیمات خاصی، از سایت شما در مقابل اسپم و مطالب بی‌مورد و اضافی محافظت می‌کند.

 • مطابقت با موتورهای جستجو

  بازهم به‌صورت پیش‌فرض وردپرس بسیار خوب با موتورهای جستجو سازگار است. این نکته به شما کمک می‌کند تا محتوایتان در نتایج موتورهای جستجو رنک بهتری کسب کند. بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو یا در اصطلاح سئو (SEO) یک فیلد کاری و بیزنس بسیار بزرگ و مهم است. اما شما فقط صرف اینکه از وردپرس استفاده کنید؛ گام بزرگی در این رقابت برداشته‌اید.

این‌ها بخشی از مهم‌ترین ویژگی‌های وردپرس بود که به آن‌ها اشاره شد.

 

7 . اعتماد

وردپرس کاملاً خوب و مناسب به نظر می‌رسد. اما ممکن است شما هنوز مطمئن نشده باشید که چطور می‌توانید به این پلتفرم رایگانِ متن‌باز اعتماد کنید؟

 • محبوبیت

  بر اساس آمار نزدیک 39 درصد از سایت‌ها در اینترنت از وردپرس استفاده می‌کنند. از هر 100 دامنه‌ی جدید ثبت‌شده در امریکا، در حدود 40 تا 60 مورد از آن‌ها وردپرس را اجرا می‌کنند.

 • 500 کمپانی ثروتمند

  وردپرس برای 500 کمپانی ثروتمند کافی بوده است. در این لینک در سایت رسمی وردپرس می‌توانید لیست این شرکت‌ها را که برای سایت یا وبلاگ خودشان از وردپرس استفاده می‌کنند را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید از این لینک مواردی از نمونه سایت‌هایی که از وردپرس استفاده کرده‌اند را ببینید. در این لیست‌ها شما اسامی زیادی از افراد سرشناس و سازمان‌های بزرگ و کمپانی‌های موفق را خواهید دید.

 • پشتیبانی

  وردپرس توسط چندین سازمان ازجمله بنیاد وردپرس و Automattic  حمایت و پشتیبانی می‌شود. بنیاد وردپرس یک نهاد اختصاصی غیرانتفاعی برای محافظت از وردپرس و سایر پروژه‌های متن‌باز است. Automattic نیز یک شرکت حامی وردپرس است که توسط شخصی که وردپرس را شروع کرد بنانهاده شده است. این دو ارگان به ساختن پروژه‌های متن‌باز ادامه می‌دهند و با وردپرس مشارکت می‌کنند. درعین‌حال این دو نهاد همواره از وردپرس حمایت می‌کنند.

 • تاریخچه

  وردپرس در ابتدا در سال 2003 آغاز به کارکرد. وردپرس یک پلتفرم باسابقه‌ی طولانی است. وردپرس یک استارت آپ نوظهور نیست که ممکن باشد هرلحظه نابود شود. بلکه باقدرت در حال ادامه دادن است.

 • متن‌باز بودن وردپرس

  متن‌باز بودن وردپرس باعث شد بسیار شناخته شود. درواقع این امر باعث شد متخصصانی که روی توسعه‌ی وردپرس کار می‌کنند؛ از کارمندان خیلی از شرکت‌های نرم‌افزاری بزرگ نیز بیشتر باشند. استفاده‌کنندگان از وردپرس نیازمند سازمان یا شرکت خاصی نیستند. همین باعث شد وردپرس در جهتی که انجمن کاربران آن مناسب می‌دانند رشد کند و تکامل یابد. نتیجه چیست؟ نتیجه این است که بسیاری از رقبای وردپرس به‌راحتی از صحنه‌ی رقابت محو شدند؛ درحالی‌که وردپرس به‌صورت تصاعدی رشد می‌کند.

 • نداشتن قوانین محدودکننده

  وقتی وردپرس را دانلود می‌کنید؛ نیازی نیست هیچ قوانین یا شرایط استفاده‌ای را پذیرفته باشید. درواقع یک توافق‌نامه برای استفاده از وردپرس به نام GPL وجود دارد. اما به‌جای اینکه قوانین محدودکننده‌ای باشد؛ بیشتر به شما آزادی عمل می‌دهد. این توافق‌نامه برای آن است که اطمینان دهد وردپرس رایگان باقی می‌ماند؛ نه اینکه شما را از انجام کاری منع کند.

 • اکوسیستم وردپرس

  وردپرس از اقتصاد خودش تشکیل‌شده است. امروزه هزاران نفر از طریق وردپرس درآمد کسب می‌کنند. آن‌ها توسعه‌دهندگان، صاحبان مشاغل کوچک، طراحان، فریلنسرها، نویسنده‌ها و افراد متخصصی که به سایرین در رفع مشکلاتشان کمک می‌کنند؛ هستند. یک کمپانی نیست که از رشد وردپرس سود ببرد. بلکه هم‌زمان با توسعه‌ی وردپرس همه‌ی سیستم در حال رشد و سود کردن هستند. این اتفاقی خوب، سالم و پایدار است که توسط همه شکل گرفته است.

 • فلسفه‌ی وردپرس

  فلسفه‌ی وردپرس درباره‌ی این است که رویکرد افرادی که از آن استفاده می‌کنند؛ چگونه است. این طرز فکر مشابه افرادی نیست که دائماً به دنبال اضافه کردن ویژگی‌ها و امکانات احمقانه به همه‌چیز هستند. وردپرس در حال تلاش است تا همواره استفاده از آن راحت باشد؛ برای همگان قابل استفاده باشد و دائماً در حال بهبود و توسعه باشد. چقدر از بقیه‌ی نرم‌افزارهای موجود چنین فلسفه و تفکری را دنبال می‌کنند؟

 

8 . خودت انجامش بده | Do It Yourself

وردپرس به‌شدت روحیه‌ی خود فرمایی را تقویت می‌کند. نه اینکه شما نتوانید از کمک دیگران استفاده کنید؛ بلکه وردپرس طوری طراحی‌شده است که شما می‌توانید همه‌ی کارهای مربوط به آن را خودتان انجام دهید. این بسیار خوب است.

وقتی شما خودتان کارها را انجام می‌دهید؛ وابسته‌ی شخص دیگری نیستید. بنابراین می‌توانید روحیه‌ی خلاقانه‌ی خودتان را آزاد کرده و هر کار را هر زمان که خودتان بخواهید انجام دهید. نه منتظر کسی خواهید ماند تا کار را برای شما انجام دهد. نه لازم است پول اضافی به کسی پرداخت کنید. و نه نیازی به توضیح دادن دارید. فقط کار خودتان را بکنید؛ راحت و آسان.

دلایل ایده آل بودن خود فرمایی در کارها:

 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها

  اگر می‌خواهید هزینه‌های خودتان را کاهش دهید و به‌راحتی از پس مخارج سپردن کارها به دیگران برنمی‌آیید؛ بهتر است کارها را خودتان انجام بدهید. این کار بهترین راه کاهش هزینه‌ها است.

 • کارها همین الآن کار انجام می‌شود

  وقتی دیگران برای شما کار می‌کنند؛ کار شما وارد تایم لاین آن‌ها می‌شود. معمولاً هم آن‌ها به سرعتی که شما دوست دارید کارتان را انجام نمی‌دهند. حتی گاهی به‌طور وحشتناکی کند انجام می‌دهند. اما وقتی کار به عهده خودتان است؛ در تایم لاین خودتان نیز انجام خواهد شد. همان‌طور که خودتان بخواهید.

 • کارها بهتر انجام می‌شود

  معمولاً کاری را که خودتان انجام دهید بهتر انجام می‌شود. ممکن است نتوانید با دقت و ظرافت یک فرد حرفه‌ای آن را انجام دهید؛ اما شور و اشتیاق شما برای کار خودتان در این رقابت قطعاً پیروز خواهد بود.

روحیه‌ی انجام کارهای شخصی بسیار قدرتمند است. همین نکته است که کسب و کارها را می‌سازد. این همان چیزی است که انسان‌های خلاق را متمایز می‌کند. این همان چیزی است که در را به روی ایجاد چیزهای جدید باز می‌کند. و این ویژگی ذاتی وردپرس است. همواره می‌توانید از کمک دیگران استفاده کنید؛ درعین‌حال می‌توانید آن کار را خودتان نیز انجام دهید. و این ویژگی می‌تواند کار را برای شما ارزان‌تر، سریع‌تر و بهتر کند. این هم دلیلی دیگر برای اینکه باید از وردپرس استفاده کنیم.

 

9 . امنیت

به‌صورت میانگین روزی 30 هزار وب‌سایت جدید هک می‌شوند. این آمار باید موردتوجه همه‌ی مدیران سایت‌ها قرار بگیرد.

ازآنجایی‌که وردپرس به‌طور گسترده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ سایت‌هایی که از وردپرس استفاده می‌کنند به‌راحتی ممکن است موردحمله قرار بگیرند. به‌عنوان مثال آسیب‌پذیری‌هایی که در افزونه‌ها وجود دارد، رمزهای عبور ضعیف و نسخه‌های قدیمی نرم‌افزار ممکن است نقطه‌ای برای شروع حمله به سایت باشند.

اما به لطف انجمنِ فعالِ توسعه‌ی متن‌باز وردپرس و توسعه‌ی دائمیِ آن، همواره وردپرس بهترین انتخاب خواهد بود. راحتی در استفاده، انعطاف‌پذیری و توسعه دائمی، پارامترهای مهمی برای وردپرس هستند.

و با پیروی از چندین اقدام امنیتی ساده برای وردپرس می‌توانید در مقابل حملات احتمالی، از سایت خودتان را به‌طور قابل‌توجهی محافظت کنید. علاوه بر این روش‌های بسیار زیادی برای افزایش معیارهای امنیتی سایت وردپرس وجود دارد؛ مانند نصب کردن افزونه‌های امنیتی وردپرس مثل افزونه‌ی iThemes Security Pro . به‌کارگیری از این روش‌ها امنیت وردپرس را افزایش می‌دهد.

 

10 . بهینه‌سازی موتورهای جستجو | SEO

همان‌طور که اشاره کردیم؛ اگر برای سئوی سایت خودتان اهمیت قائل هستید (و باید باشید)؛ وردپرس یک انتخاب عالی برای شماست. یک وب‌سایت همان‌قدر موفق عمل خواهد کرد که در نتایج جستجو توسط موتورهای جستجو موفق عمل کند. بنابراین اگر به فکر موفقیت کسب و کار آنلاین خودتان هستید؛ بهتر است برای بهینه‌سازی محتوای خود برای نمایش بهتر در موتورهای جستجو زمان بگذارید.

سئو، یا همان بهینه‌سازی موتورهای جستجو، فرآیندی است که محتوای شما را برای نمایش و ایندکس شدن در نتایج جستجوی موتورهایی مانند گوگل مرتب‌سازی می‌کند. اگر عمل بهینه‌سازی را به‌خوبی انجام داده باشید؛ محتوای شما در نتایج موتورهای جستجو نمایش داده خواهند شد.

خبر خوب این است که وردپرس طوری سایت شما را راه‌اندازی می‌کند که در سئو موفق باشید. درواقع، وردپرس به‌عنوان بهترین سیستم مدیریت محتوا در عملکرد سئو شناخته می‌شود.

سعی کنید نکات سئو مربوط به وردپرس را بررسی و رعایت کنید تا حضورتان برای گوگل و سایر موتورهای جستجو شناخته‌شده باشد و در نتایج جستجو رتبه‌ی خوبی را کسب نمایید. مهم‌ترین چیز برای یک وب‌سایت دیده شدن است و بهترین جا برای دیده شدن موتورهای جستجو هستند. این فرصت را از دست ندهید.

 

11 . فروشگاه آنلاین

اگر می‌خواهید یک فروشگاه آنلاین را با استفاده از وردپرس راه‌اندازی کنید؛ بازهم کار راحتی است! وردپرس در حال حاضر دیگر فقط یک پلتفرم برای ایجاد وبلاگ نیست. درواقع یک راه‌حل برای مشکلاتی که در تجارت الکترونیک با آن مواجه هستیم نیز هست. تنها کاری که برای این مورد باید انجام دهید؛ اضافه کردن افزونه‌ی معروف ووکامرس است.

چرا باید یک فروشگاه آنلاین را با استفاده از وردپرس ایجاد کنیم؟ همان‌طور که گفتیم؛ وردپرس معروف‌ترین پلتفرم برای ساخت سایت است و قدرت کنترل یک فروشگاه آنلاین را هم دارد.

 • استفاده از افزونه‌ی ووکامرس رایگان است. هسته‌ی اصلی ووکامرس رایگان و انعطاف‌پذیر است.
 • در این پلتفرم شما می‌توانید هر نوع چیزی را برای فروش قرار دهید. از محصولات فیزیکی گرفته تا دیجیتال همگی قابل‌فروش در این روش هستند. سفارش گیری، اشتراک کاربران، قیمت‌گذاری متغیر همگی را می‌توانید به‌نحوی‌که بخواهید توسعه و تغییر دهید.
 • شما مالکیت محصولات، محتوا و اطلاعات فروشگاه خودتان را برای همیشه برای خودتان حفظ خواهید کرد. اطلاعات مشتریان همیشه بسیار مهم هستند.
 • قالب‌های زیادی برای ووکامرس وجود دارند که ویترین فروشگاه شما را متناسب با برند و زمینه‌ی کاری شما تغییر می‌دهند.

تجارت الکترونیک همواره مسئله‌ی پیچیده‌ای بوده است. اما انجام آن با وردپرس آن را ساده‌تر می‌کند. درواقع بسیاری از افراد توسعه‌دهنده‌ی وردپرس، اکنون در این حوزه تخصص دارند.

 

12 . ساخت سایت‌های با قابلیت عضویت کاربران

سایت‌هایی که کاربران را در خودشان عضو می‌کنند به دلیل انتشار آزاد محتوا و ایجاد یک جامعه مجازی در آن فضا در حال رشد هستند. این سایت‌ها شبیه به یک انجمن کاربران کار می‌کنند.

سایت‌های عضو گیر نوع پرطرفداری از مدل‌های کسب و کار است. افراد زیادی با انتخاب یک زمینه‌ی کاری یک سایت از این نوع ایجاد می‌کنند. دلیل آن هم تقریباً واضح است. آن‌ها می‌خواهند در پلنی که برای خودشان ترسیم کرده‌اند سود ببرند. اما بااین‌حال افراد زیادی هم برای ایجاد یک سایت از این مدل دچار تردید هستند.

اینجا جایی است که وردپرس خودش را نشان می‌دهد. چراکه توانایی ایجاد این نوع سایت‌ها را هم دارد. برای این کار کافی است یک افزونه‌ی عضوگیری برای وردپرس مانند Restrict Content Pro را نصب کنید.

 

13 . فرصت‌های فراوان کسب و کار

تا اینجا فقط به ایجاد سایت‌های حوزه‌ی تجارت الکترونیک و سایت‌های عضو گیر با استفاده از وردپرس اشاره کردیم. اما ایده‌های بسیار زیادی برای راه‌اندازی وب‌سایت‌های بیزنسی وجود دارد. ممکن است شما بخواهید برای مشتریان خودتان سایت بسازید. یا بخواهید یک سایت فریلنسری برای کار طراحی وب ایجاد کنید. همه‌ی این‌ها نیز با وردپرس ممکن است.

به‌علاوه اگر تخصص کافی را کسب کنید می‌توانید با ساخت افزونه‌ها و قالب‌های موردنیاز سایرین به کسب درآمد بپردازید.

 

14 . انجمن وردپرس

آنچه وردپرس را از سایر سیستم‌ها متمایز کرده است جامعه‌ی کاربری و انجمن قدرتمند وردپرس  است که بزرگ‌تر از هر نرم‌افزار دیگری است. مثلاً شما گروه‌های کاربران نرم‌افزارهایی مثل Microsoft Word و Google Docs را کنار هم نمی‌بینید. اما تجمعات کاربران وردپرسی واقعاً بزرگ هستند.

بیش از 500 اجتماع وردپرسی در سراسر دنیا وجود دارد. این یک جامعه‌ی بزرگ و جدی است. پس شما هیچ‌وقت تنها نخواهید بود.

همچنین وردپرس میزبان اجتماعات غیررسمی و ایونت هایی متشکل از کاربران وردپرسی با نام WordCamps است که افراد در آن‌ها از سطح کاربر معمولی تا توسعه‌دهنده‌ی حرفه‌ای دورهم جمع شده و ایده‌های خودشان را به اشتراک می‌گذارند.

همچنین وردپرس دارای یک جامعه کاربری پررونق از همکاران توسعه‌دهنده است. این هسته‌ی مرکزی وردپرس همواره به دنبال جذب توسعه‌دهندگان ، طراحان و افرادی است که به بهبود وردپرس کمک می‌کنند. هر شخصی هم می‌تواند در این قسمت سهیم باشد و از نوشتن کد تا رفع خطاها و ایرادهای کدها تا طراحی ظاهری و سایر موارد را می‌تواند انجام دهد. اگر مایل به همکاری در این زمینه هستید به اینجا سر بزنید.

 

15 . سایت خودتان را دوست داشته باشید

یکی از بهترین دلایلی که برای استفاده از وردپرس وجود دارد این است که شما می‌توانید با استفاده از آن عاشق سایتتان شوید!

ممکن است این در ظاهر احمقانه به نظر برسد؛ اما توجه کنید. وردپرس سایت شما را به‌سادگی می‌سازد. فهمیدنش ساده است. آپدیت کردنش آسان است. نیازی به دردسر نیست. یعنی می‌توانید به‌جای جنگیدن با سایت، به‌راحتی سراغ کارهای مهم خودتان بروید و نگران مسائل مربوط به سایت نباشید. محتوای خودتان را تولید کنید؛ بیزنس خودتان را توسعه بدهید و کارهایی که دوست دارید را انجام دهید.

با استفاده از وردپرس، تقریباً وابستگی شما به افراد متخصص از بین می‌رود. همچنین نیازی نیست شما درگیر کد نویسی باشید. به خاطر عدم پیشرفت کارها دچار ناامیدی نخواهید شد. در منوهای عجیبی که نمی‌دانید چطور کار می‌کنند گم نمی‌شوید. لازم نیست از وب‌سایت خودتان متنفر شوید. کارهای سایتتان نباید برای شما سخت و طاقت‌فرسا باشد. به‌جای آن باید کار با سایت برای شما مثل سرگرمی باشد.

این چیزی است که باید باشد. این کار باید طوری انجام شود که عاشق آن باشید. نکته‌اینجاست که اگر شما با علاقه سایتتان را بسازید؛ افراد هم از دیدن آن لذت خواهند برد. وردپرس کاری می‌کند که به‌راحتی عاشق وب‌سایت خودتان شوید.

 

جمع‌بندی: چرا باید از وردپرس استفاده کنیم؟

یک‌بار هم که شده وردپرس را امتحان کنید. هرچند ما دلایل متقاعدکننده‌ی زیادی آوردیم که وردپرس بهترین پلتفرم برای ایجاد سایت برای شما است. اما بهترین حالت این است که خودتان آن را انتخاب کنید. یک‌بار وردپرس را نصب کنید و با دیدن جزئیاتش خواهید فهمید که چقدر فوق‌العاده است.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست قبلی
ایمپورت و اکسپورت کاربران در وردپرس

روش ساده‌ی Import و Export کاربران در وردپرس

پست بعدی
مدیریت منابع

مدیریت منابع در پروژه‌های نرم‌افزاری

پست های مرتبط