جلوگیری از اسپم در وردپرس

جلوگیری از اسپم در وردپرس شاخص

قسمت نظرات یا کامنت‌ها در سایت، یک راهِ ارتباطی مناسب خوانندگان سایت با شما است. متأسفانه، وقتی در سایت خودتان امکان درج نظر برای مخاطبان قرار دهید؛ ناگزیر با اسپم هم مواجه خواهید شد. مگر اینکه سایت شما از آن دسته سایت‌هایی نباشد که از کاربران درخواست ارائه‌ی بازخورد از طریق کامنت داشته باشید. در غیر این صورت حتماً با اسپم‌ها در مواقعی مواجه خواهید شد. بنابراین جلوگیری از اسپم در وردپرس یکی از مسائلی است که باید یک مدیر سایت وردپرسی در دستور کارش قرار دهد.

اما سؤال اینجاست. چگونه؟ ربات‌های اسپم نویس (و حتی افراد اسپمر) همیشه از قبل پیچیده‌تر عمل می‌کنند. بنابراین پاک نگه‌داشتن سایت از اسپم‌ها و محتواهای نامناسب و نامربوط سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.

خوشبختانه، وردپرس ویژگی‌های Built-In و افزونه‌های رایگانی برای کنترل و مقابله با ربات‌ها اسپمر دارد. یکی از این افزونه‌ها، Akismet است. نکته‌ی جالب اینجاست که افزونه‌های بسیاری برای محافظت هر چه بیشتر در مقابل اسپم‌ها در دسترس هستند.

در این مقاله می‌خواهیم نگاه عمیق‌تری به مشکلات ناشی از اسپم و جلوگیری از اسپم در وردپرس بیندازیم. همچنین بررسی می‌کنیم در صورت عدم کنترل و مدیریت اسپم‌ها، چه اثرات منفی‌ای روی سایت به وجود خواهد آمد. راه‌های مدیریت و جلوگیری از این مشکلات را نیز بیان خواهیم کرد. ابزارهایی که برای مقابله با اسپم‌ها در وردپرس وجود دارند را بررسی خواهیم کرد. درنهایت، با معرفی چند افزونه‌ی پیشنهادی برای رسیدن به وضعیت مناسبی از کنترل اسپم‌ها این مقاله را خاتمه خواهیم داد. پس بهترِ زودتر بریم سراغ اصل مطلب!

 

مفهوم کامنت اسپم در وردپرس

جلوگیری از اسپم در وردپرس 1

 

دیدن این‌که یک کامنت جدید روی سایتتان نوشته شده؛ خیلی لذت‌بخش است. اما اگر ببینید که آن کامنت یک‌چیز نامربوط به محتوای شما است؛ این لحظه‌ی کوتاهِ خوشحال‌کننده از بین می‌رود. به کامنت‌ها و پاسخ‌های این مدلی، اسپم می‌گوییم. در فرهنگ لغت، اسپم این‌طور تعریف‌شده است: «پیام‌های نامناسب و بی‌ربطی که در اینترنت به تعداد زیادی از کاربران ارسال می‌شوند». این یک تعریف مناسب به نظر می‌رسد.

کامنت‌های اسپم مشابه ایمیل‌های اسپم، از یک خانواده هستند. اما کامنت‌های اسپم یک هدف منحصربه‌فرد دارند: هدف به دست آوردن بَک لینک (Backlink) است. ارسال‌کنندگان هر نوع از کامنت‌های اسپم روی سایت شما، یک هدف‌دارند. آن‌ها می‌خواهند یک لینک روی سایت شما منتشر کنند که به یک سایت دیگر اشاره می‌کند. این سایت‌ها که لینک آن‌ها به‌صورت اسپم منتشر می‌شوند؛ معمولاً به حوزه‌ی کاری شما ربطی ندارند و محتوا و کیفیت پایینی دارند.

اگر امکان ارسال کامنت را باز بگذارید؛ این پیام‌های ناخواسته بخش غیرقابل چشم‌پوشی سایت شما خواهند بود. برای جلوگیری از اسپم در وردپرس باید انواع آن را بدانیم. خوشبختانه تشخیص کامنت اسپم به نسبت کار راحتی است. زیرا کامنت‌های اسپم معمولاً در یکی از سه فرم مشخص زیر ارسال می‌شوند.

 

1 . ربات‌های اسپمر

این کامنت‌ها از طریق یک ربات یا اسکریپت به‌صورت خودکار ارسال می‌شوند. شیوه‌ی کار آن‌ها به این صورت است که در وب به دنبال هدف‌های موردنظر می‌گردند. وقتی هدفی را پیدا می‌کنند با ارسال انبوهی از مطالب نامربوط آن را غرق می‌کنند.

در این نوع کامنت‌ها هیچ عامل انسانی به‌صورت مستقیم تأثیر ندارند. همچنین تشخیص آن‌ها برای مدیر سایت کار راحتی است. احتمالاً ربات‌های اسپم ساز، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کامنت اسپم هستند.

 

2 . کامنت‌های دستی

گاهی ممکن است افرادی استخدام شوند تا در سایت‌های مختلف کامنت ارسال کنند. کیفیت این کامنت‌ها ممکن است تفاوت زیادی باهم داشته باشند. از کامنت‌های خیلی واضح و بدیهی گرفته تا کامنت‌هایی که جای بحث و گفتگو دارند. پس این نوع از اسپم‌ها دردسر خیلی زیادی برای مدیران سایتی دارند که می‌خواهند اسپم‌ها را از سایت خودشان ریشه‌کن کنند. این نوع از کامنت‌ها هم اغلب لینک‌هایی به همراه خودشان دارند که نسبت به ربات‌ها در ارسال آن مخفیانه‌تر عمل می‌کنند. (گاهی دیده‌شده که لینک‌ها را در فضاهای خالی در متن کامنت قرار می‌دهند).

 

3 . کامنت‌های پیگیری و یادآوری | Trackback & Pingback

در تعریف گوگل، Trackback به معنی «یکی از سه روش link-back برای نویسندگان سایت است که می‌خواهند وقتی کسی به محتوای آن‌ها لینک بدهد؛ نوتیفیکیشن دریافت کنند.» است. در مورد اسپم‌ها، می‌توانیم فرض کنیم که Pingback نیز اساساً تعریف مشابهی دارد. احتمالاً شما قبلاً Trackback را دیده باشید. آن‌ها به‌صورت لیستی از لینک‌ها هستند که عموماً در داخل قسمت کامنت پست‌های سایت یا زیر آن قرار دارند. برای یک اسپمر هدف کاملاً ساده است. در پست‌های سایت خودشان یک پست از سایت دیگر را قرار می‌دهند تا در عوض یک لینک دیگر به آن‌ها در سایت مقصد دریافت کنند.

 

هریک از انواع اسپم‌ها به‌نوعی مشکل‌ساز هستند. همچنین شما معمولاً بیش از یک نمونه از اسپم‌ها را دریافت خواهید کرد. این اسپم‌ها باهم می‌توانند قسمت کامنت‌های سایت شما را دچار گرفتگی کنند و مشکلات زیادی را ایجاد کنند. پس حتماً باید برای جلوگیری از اسپم در وردپرس برنامه‌ریزی کنیم.

 

اسپم‌ها چطور روی سایت وردپرسی شما تأثیر می‌گذارند

جلوگیری از اسپم در وردپرس 2

 

ممکن است شما تصور کنید که اسپم فقط نوعی مزاحمت است. اما اگر اسپم‌ها را بررسی نکنید؛ اثرات منفی زیادی رو سایت شما به وجود خواهد آمد. اسپم‌ها مشکلاتی  برای خوانندگان سایت شما ایجاد می‌کنند و باعث داشتن تجربه‌ی کاربری ضعیف در سایت شما می‌شوند. به‌علاوه، کامنت‌های اسپم می‌توانند به سایت شما آسیب‌های زیادی وارد کنند. به این دلیل که:

 • از دست دادن رنک در موتورهای جستجو. گوگل از لینک‌های موجود در صفحات سایت شما برای رتبه‌بندی سایت استفاده می‌کند. لینک‌های بد حتی اگر در کامنت‌ها باشند، توسط گوگل در رتبه‌بندی هدف قرار خواهند گرفت.
 • خطرات احتمالی برای خوانندگان سایت شما. لینک‌های موجود در کامنت‌های اسپم ممکن است کاربران را به سایت‌های مشکل‌ساز هدایت کند.
 • مشکلات سرعت سایت و طولانی شدن زمان بارگزاری سایت. وجود کامنت‌های زیاد می‌تواند بار اضافی زیادی بر سایت وردپرسی شما تحمیل کند. به همین دلیل سرعت سایت ممکن است افت کند.

 

هر سایت یا وبلاگی که کامنت گذاشتن را فعال کند؛ در مقابل خطر اسپم آسیب‌پذیر است. داشتن برنامه‌ای برای کاهش دادن و جلوگیری از اسپم در وردپرس، تنها راه حفاظت از سایت و خوانندگان شما است.

 

چطور با کامنت‌های اسپم در وردپرس مقابله کنیم؟

درحالی‌که وجود اسپم در کامنت‌ها اجتناب‌ناپذیر است؛ خبرهای خوبی هم هست! شما می‌توانید با مدیریت کامنت‌ها و استفاده از ابزارهای داخلیِ وردپرس، با این مشکل مقابله کنید.

در ابتدا مطمئن شوید که مدیریت کامنت‌ها را فعال کرده باشید. با انجام این کار قبل از اینکه کامنتی روی سایت شما نمایش داده شود؛ باید توسط شما تأیید شود. اگر زمان کافی برای بررسی تک‌تک کامنت‌ها ندارید؛ می‌توانید پارامترهایی را بر اساس چند ویژگی در نظر بگیرید. برای مثال، در قسمت Settings >> Discussion شما می‌توانید:

 • کامنت‌ها را بر اساس اینکه چه تعداد لینک در آن‌ها وجود دارد؛ علامت‌گذاری کنید.
 • افرادی که کامنت اسپم قرار داده‌اند را در لیست سیاه قرار دهید.
 • Trackbackها و Pingbackها را غیرفعال کنید.
 • فقط به افرادی که در سایت ثبت‌نام کرده‌اند؛ اجازه‌ی ارسال کامنت بدهید.

 

اما بزرگ‌ترین سلاح خودتان برای جلوگیری از اسپم در وردپرس را فراموش نکنید. افزونه‌ها. افزونه‌های رایگان و متن‌باز بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانید برای بررسی و فیلتر کردن کامنت‌های اسپم، روی وردپرس نصب کنید.

 

کاهش اسپم روی سایت وردپرسِ شما از طریق افزونه

یکی از بهترین ویژگی‌های وردپرس، سادگیِ شخصی‌سازی آن است. در مورد کامنت‌های سایت، می‌توانید برای افزایش امنیت از افزونه‌های ضد اسپم یا Anti-Spam وردپرس استفاده کنید. در ادامه، چند مورد از افزونه‌هایی را معرفی می‌کنیم که به مدیریت و کنترل کامنت‌ها در وردپرس کمک می‌کنند.

 

1 . افزونه‌ی Akismet

جلوگیری از اسپم در وردپرس Akismet

 

چطور ممکن است در مورد افزونه‌ی قدرتمند Akismet صحبت نکنیم؟ این افزونه به‌صورت پیش‌فرض روی وبلاگ‌های وردپرسی نصب است. همچنین برای وب‌سایت‌های شخصی رایگان است. حق اشتراک ماهیانه برای سایت‌های تجاری 8.33 دلار و برای سایت‌های سازمانی 41 دلار است.

افزونه‌های ضد اسپمی مانند  Akisme، به‌صورت Catch-All عمل می‌کنند. یعنی همه‌ی موارد مشکوک را اسپم فرض می‌کنند. بنابراین باید بپذیریم که توسط این افزونه‌ها، بعضی از کامنت‌های درست هم ممکن است اسپم فرض شود. این مورد را باید به‌عنوان هزینه‌ی استفاده از افزونه‌های ضدِ اسپمِ خودکار بپذیریم. مقصر اصلی این مشکلات، کاربران اسپمر هستند. یک کامنت که از دید یک نفر اسپم حساب می‌شود؛ ممکن است از دید کاربر دیگر کامنت درستی باشد. پس وقتی انسان‌ها نمی‌توانند با اطمینان 100 درصد، درست انتخاب کنند؛ آیا یک افزونه می‌تواند؟

اما به‌هرحال، در اغلب مواقع، افزونه‌ی Akismet کارش را خیلی خوب انجام می‌دهد. این افزونه تعداد بسیار زیادی از اسپم‌ها را از سایت شما دور نگه می‌دارد. فقط ممکن است گاهی در موقعیت‌های خاص یک کامنت درست را اسپم شناسایی کند. علاوه براین، یک مزیت بزرگ این افزونه، مراقبت از اسپم‌های Trackback است.

 

ویژگی‌های کلیدی افزونه‌ی Akismet:

 • کامنت‌ها و Trackbackهای اسپم را بلاک می‌کند.
 • همه‌ی کامنت‌ها را به‌صورت خودکار بررسی می‌کند.
 • دارای تاریخچه (History) کامنت‌ها است. می‌توانید از طریق آن بررسی کنید که کامنت از طریق افزونه بلاک شده یا تنظیمات وردپرس.
 • دارای تنظیمات دور انداختن (Discard) است که بدترین اسپم‌ها را به‌صورت خودکار بلاک می‌کند.

 

قیمت: همان‌طور که گفتیم Akismet یک افزونه‌ی رایگان است. حتی ممکن است از قبل روی وب‌سایت شما نصب شده باشد.

 

2 . افزونه‌ی Antispam Bee

جلوگیری از اسپم در وردپرس Bee

 

این افزونه از تکنیک کوزه‌ی عسل برای به دام انداختن ربات‌ها به‌صورت نامرئی، استفاده می‌کند. کاربران واقعی کد کپچا را نمی‌بینند. اما ربات‌ها آن را می‌بینند و به همین صورت گیر می‌افتند. افزونه‌ی Antispam Bee مانند یک Firewall هر دو نوع کامنت‌های اسپم خودکار و هدف‌دار را بلاک می‌کند. این افزونه قبل از اینکه کامنت اسپم وارد دیتابیس شما شود؛ آن را بلاک می‌کند. بنابراین شما هیچ‌وقت با مشکل کاهش سرعت سایت در اثر کامنت‌های اسپم مواجه نخواهید شد.

 

ویژگی‌های کلیدی افزونه‌ی Antispam Bee:

 • Pingbackها و Trackbackهای اسپم را بلاک می‌کند.
 • قبل از ثبت اسپم در سایت از آن جلوگیری می‌کند. یعنی کامنت اسپم هیچ‌وقت در دیتابیس سایت قرار نمی‌گیرد.
 • با همه‌ی ابزارهای بزرگ ساخت فرم کار می‌کند.

 

قیمت: افزونه‌ی Antispam Bee رایگان است.

 

3 . افزونه‌ی Titan Anti-spam

جلوگیری از اسپم در وردپرس antispam

 

این افزونه از کپچاهای نامرئی برای بلاک کردن همه‌ی ربات‌های اسپمر استفاده می‌کند. همچنین نسخه‌ی حرفه‌ای این افزونه، اسپم‌های دستی ارسال‌شده را هم بلاک می‌کند. این افزونه در بلاک کردن کامنت‌های ناخواسته بسیار خوب عمل می‌کند. اما از فرم‌های دیگر در سایت ما محافظت نمی‌کند. یعنی شما برای داشتن محافظت بیشتر باید از این افزونه در کنار ابزارهای دیگری استفاده کنید. اما به‌هرحال، این افزونه به‌تنهایی یک انتخاب سبک‌وزن و مناسب است.

آیا شما به دنبال آپشن‌های محافظتی بیشتری هستید؟ نسخه‌ی حرفه‌ای این افزونه ‌یا همان Anti-Spam Pro ، شامل تنظیمات بیشتری برای مقابله با اسپم‌های دستی است. بنابراین شما می‌توانید کامنت‌هایی که نمره‌ی بالایی در مقیاس اسپم بودن دارند را به‌طور خودکار با آن بلاک کنید. این مقیاس تشخیص اسپم، شامل داشتن بیشتر از تعداد خاصی لینک، واژه‌ها و کلمات غیرمجاز و اسپم است.

 

ویژگی‌های کلیدی افزونه‌ی Anti-Spam:

 • به‌صورت پیش‌فرض اسپم‌های Trackback را بلاک می‌کند.
 • به‌صورت خودکار حتی از ورود اسپم‌ها به دیتابیس وردپرس جلوگیری می‌کند.
 • در نسخه‌ی حرفه‌ای یا Pro ، اسپم‌های دستی را هم بلاک می‌کند.

 

قیمت: افزونه‌ی Anti-Spam رایگان است و نسخه‌ی Pro آن با 25 دلار در دسترس است.

 

4 . افزونه‌ی WPBruiser

جلوگیری از اسپم در وردپرس WPBruiser

 

افزونه‌ی WPBruiser از لحظه‌ای که آن را نصب می‌کنید شروع به کار می‌کند. این افزونه محافظت در مقابل حملات Brute Force را با بلاک کردن کامنت‌های اسپم ترکیب می‌کند. (حملات Brute Force یکی از روش‌های هکرها برای یافتن رمزهای عبور است. معمولاً این کار توسط نرم‌افزارهای مخصوصی انجام می‌شود. در این نوع حمله هکرها هیچ اقدامی برای رمزگشایی پسورد نمی‌کنند. آن‌ها با استفاده از نرم‌افزارهایی سعی می‌کنند پسورد صحیح را حدس بزنند. آن‌ها برای این کار تمام حالات ممکن برای یافتن پسورد صحیح را بررسی می‌کنند.) با استفاده از افزونه‌ی WPBruiser می‌توانید از همه‌ی فرم‌های سایت خودتان محافظت کنید. این افزونه خوانندگان مطالب شما را مجبور به استفاده از کپچا نخواهد کرد. این افزونه، ‌یک انتخاب کاربرپسند و همه‌جانبه است.

 

ویژگی‌های کلیدی افزونه‌ی WPBruiser:

 • توانایی محافظت در مقابل حملات Brute Force را دارد.
 • به شما امکان بلاک کردن IPهای مهاجم را می‌دهد.
 • این افزونه با حالت مالتی سایت (Multisite) وردپرس سازگار است.
 • توسعه‌هایی ارائه می‌کند که با همه‌ی ابزارهای بزرگ مربوط به فرم‌ها کار می‌کند.

 

قیمت: افزونه‌ی WPBruiser یک افزونه‌ی رایگان است که توسعه‌های آپشنال دارد.

 

5 . افزونه‌ی Trackback Hide

جلوگیری از اسپم در وردپرس hide

 

این افزونه بسیار ساده و سرراست همان کاری را می‌کند که از اسمش مشخص است. این افزونه Trackbackها را مخفی می‌کند. بدون این افزونه، شما می‌توانید Trackbackها را به‌طور کامل غیرفعال کنید. اما اگر بخواهید همیشه بررسی کنید که چه کسانی به شما لینک زده‌اند؛ مخفی کردن Trackbackها ارزشمند خواهد بود. درواقع این افزونه Trackbackها را از دیدِ کاربران یا Front-End سایت شما برمی‌دارد. اما در داشبورد مدیریت وردپرس، همچنان در دسترس شما قرار دارند.

 

قیمت: افزونه‌ی Trackback Hide کاملاً رایگان است.

 

6 . افزونه‌ی Forget Spam Comment

جلوگیری از اسپم در وردپرس forget spam comment

 

افزونه‌ی Forget Spam Comment یک افزونه‌ی وردپرسیِ ضد اسپمِ سریع و سازگار با قوانین GDPR است. این افزونه بدون هیچ تأثیری روی تجربه‌ی کاربری سایت شما، فقط با 217 بایت کد جاوا اسکریپت، کار فوق‌العاده‌اش را انجام می‌دهد. با این افزونه، هیچ شانسی برای کامنت‌های مثبتِ کاذب جهت نمایش وجود ندارد. این افزونه برای مدیران سایت‌هایی که مشغله‌ی کاری زیادی دارند یک عامل بسیار خوبِ صرفه‌جویی در زمان است. زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد به‌جای اینکه حتی باوجود داشتن افزونه‌های ضد اسپم، درگیر کامنت‌های اسپم باشند؛ روی رشد فعالیت کاری خودشان تمرکز کنند. هیچ نیازی به تنظیمات خاصی نیست. نیازی به ثبت‌نام هم ندارد. از بینندگان سایت کپچا نمی‌خواهد. هیچ تبلیغات آزاردهنده‌ای هم ندارد. روند کار خیلی ساده است؛ فقط انسان‌ها اجازه دارند کامنت بگذارند؛ نه ربات‌ها!

 

قیمت: افزونه‌ی Forget Spam Comment یک افزونه‌ی کاملاً رایگان است.

 

کامنت‌های اسپم یک واقعیت ساده در اینترنت هستند؛ مگر اینکه بخواهید کاملاً کامنت‌های سایتتان را غیرفعال کنید. برای داشتن یک سایت سالم و کارآمد، باید از آن در مقابل کامنت‌های اسپم محافظت کنید. با حذف کردن کامنت‌های اسپم، می‌توانید دیتابیس سایتتان را تمیز نگه‌دارید. همچنین برای بینندگان سایتتان یک تجربه‌ی کاربری خوب ایجاد کرده و نرخ تعامل کاربران با سایتتان را بهبود ببخشید. به‌این‌ترتیب جلوگیری از اسپم در وردپرس محقق می‌شود.

اگر در مورد نحوه‌ی مدیریت اسپم‌ها در سایت سؤالی دارید؛ یا نکته‌ای می‌دانید که بهتر بود ما هم به آن اشاره می‌کردیم؛ در قسمت کامنت‌های زیر این پست برای ما ارسال کنید.

 

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست قبلی

اکسپورت سفارشات ووکامرس

پست بعدی

PWA راهنمای کامل | تبدیل سایت وردپرس به اپلیکیشن PWA

پست های مرتبط