1Inch چیست؟ | یک صرافی غیرمتمرکز در حوزه رمز ارز

1Inch

1Inch یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) جمع‌آوری‌کننده‌ی قیمت ارزهای دیجیتال است. این صرافی ارزان‌ترین قیمت ارزهای دیجیتال را از بین صرافی‌های غیرمتمرکز پیدا می‌کند. در ادامه‌ی این مطلب با این صرافی بیشتر آشنا می‌شویم.

 

به‌صورت خلاصه

  • 1Inch یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) جمع‌آوری‌کننده‌ی قیمت ارزهای دیجیتال است. این صرافی ارزان‌ترین قیمت ارزهای دیجیتال را از بین صرافی‌های غیرمتمرکز پیدا می‌کند.
  • این پلتفرم در دسامبر 2020 توکن اختصاصی خودش با عنوان 1Inch را راه‌اندازی کرد.
  • روش اصلی برای به دست آوردن توکن های 1Inch ، سرمایه‌گذاری نقدی در پلتفرم آن است.

 

صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز (Decentralized Exchange) ارزهای دیجیتال، نیازمند شخص یا ارگان ثالثی برای اداره کردن نیستند. گذشته از این‌ها، همان‌طور که از اسم این صرافی‌ها مشخص است؛ هیچ شرکت یا سازمان واحدی مسئولیت نگهداری از لیست خریدوفروش‌ها و منابع مالی را به عهده ندارد.

همه‌ی افراد می‌توانند در صرافی‌های غیرمتمرکز معامله و خریدوفروش (Trade) انجام دهند. معامله‌کننده‌ها برای انجام ترید، فقط باید به کیف پول خودشان متصل شوند. این اتصال به‌هیچ‌عنوان به این معنی نیست که به شرکت یا کمپانی خاصی اجازه‌ی دسترسی به اطلاعات شخصی و مالی خودتان بدهید.

تعداد کمی از صرافی‌ها هستند که مانند 1Inch باشند. صرافی‌های اصلی مشابه 1Inch شامل Uniswap ،  Oasis،  Kyber Network و  0xهستند. اما تقریباً همه‌ی این صرافی‌ها نسبتاً جدید هستند و هرکدام دارای ساختار متفاوتی هستند. هرکدام از این صرافی‌ها، ارزهای دیجیتال را باکمی اختلاف قیمت می‌فروشند. البته همین ویژگی فرصت مناسبی برای انجام آربیتراژ است. آربیتراژ به معنی کسب سود از بازارهای موازی است. بنابراین، مثلاً ممکن است ارز دیجیتال اتریوم در Uniswap با قیمت متفاوتی نسبت به Oasis به فروش برسد. به همین ترتیب در هر صرافی ممکن است قیمت متفاوتی داشته باشد.

حالا که این تفاوت قیمت وجود دارد؛ چطور می‌توان بهترین قیمت را در بین این صرافی‌های غیرمتمرکز پیدا کرد؟ خوشبختانه برای این مسئله، راه‌حلی وجود دارد: صرافی 1Inch .

 

1Inch چیست؟

1Inch در اصطلاح یک صرافی جمع‌آوری‌کننده‌ی غیرمتمرکز است. به این معنی که تعدادی از صرافی‌های غیرمتمرکز را برای پیدا کردن کمترین قیمت‌ها بررسی می‌کند و معامله‌ی مشتری‌های خودش را به آن‌ها هدایت می‌کند. به‌این‌ترتیب مشتری اطمینان خواهد داشت که با بهترین قیمت ممکن معامله‌ی خودش را انجام می‌دهد.

در ماه نوامبر سال 2020 که 1Inch آپدیت بزرگ پلتفرم خودش را با عنوان V2 ارائه کرد؛ سواپ های این صرافی به 21 صرافی غیرمتمرکز تقسیم شد که شامل موارد جدیدتری بود که از تابستان 2020 در DeFi به وجود آمده بودند. به‌عنوان مثال SushiSwap و پروتکل انحصاری نقدینگی 1Inch یعنی Mooniswap از این موارد بودند.

1Inch در سال 2019 و در رویداد Hackathon شهر نیویورک، توسط سرگی کانز (Sergej Kunz) و آنتون بوکوف (Anton Bukov) بنانهاده شد.

در آن زمان، منابع مالی 1Inch تا حدود 15 میلیون دلار، توسط کمپانی‌هایی مثل Binance ، Galaxy Digital و Pantera Capital افزایش یافت. اما در ژانویه‌ی 2021 ، در صرافی 1Inch روزانه در حدود 155 میلیون دلار ترید صورت می‌گرفته است.

 

1Inch چطور کار می‌کند؟

فرض کنید می‌خواهید مقداری بیت‌کوین را با استفاده از اتریوم در یک صرافی غیرمتمرکز خریداری کنید.

با بررسی صرافی‌های مختلف خواهید فهمید که قیمت‌های و همچنین کارمزدها در هرکدام با دیگری کمی متفاوت است.

الگوریتم‌های صرافی 1Inch در بین صرافی‌های مختلف، ارزان‌ترین روش ممکن برای تسهیل و انجام این معامله را پیدا می‌کنند.

ارزان‌ترین روش ممکن برای انجام معامله ممکن است شامل مبادله کردن اتریوم شما با چندین ارز دیگر در چندین پروتکل دیگر، قبل از خرید بیت‌کوین موردنظر شما هم باشد. مزیت این روش این است که درنهایت شما با قیمت کمتری بیت‌کوین را خریداری خواهید کرد.

ارائه‌ی آپدیت V2 در اواخر سال 2020 همه‌چیز را بازهم سریع‌تر و ارزان‌تر کرد. این آپدیت تریدهای پیچیده‌ی بیشتری را برای پایین نگه‌داشتن قیمت‌ها اضافه کرد. مثلاً مسیریابی مجدد پول اختصاص‌یافته به‌عنوان وثیقه‌ای برای قرض گرفتن از پروتکل‌های امانت غیرمتمرکزی مانند Aave و Compound از این موارد بود.

 

توکن 1Inch چیست؟ 

در روز کریسمس سال 2020 ، صرافی 1Inch ارز دیجیتال خودش را تحت عنوان توکن 1Inch معرفی کرد. این یک توکن حکومتی است؛ یعنی شما با استفاده کردن از آن به روشی که پلتفرم 1Inch دارد رأی می‌دهید.

1Inch در یک ایردراپ (Airdrop) در انتهای سال 2020 ، توکن های زیادی را توزیع کرد. شما می‌توانید توکن های آن را فقط از طریق ارائه‌ی نقدینگی به سیستم مالی این صرافی (Mooniswap) به دست بیاورید. یا هم باید تا قبل از دسامبر 2020 از آن استفاده کرده باشید.

بنابراین تنها راه به دست آوردن توکن های 1Inch ، ارائه‌ی نقدینگی به پلتفرم اعتباری این صرافی است.

این نقدینگی می‌تواند شامل ذخیره کردن ارزهای دیجیتال در این صرافی است تا افرادی که می‌خواهند ترید انجام دهند بتوانند از این ذخیره‌ها استفاده کنند. با استفاده از این روش می‌توانید ارزهای دیجیتال دیگر را هم به دست بیاورید.

همچنین شما می‌توانید توکن های 1Inch را در صرافی‌های دیگر هم ترید کنید. در 27 ژانویه سال 2021 ، ارزش توکن های این صرافی 2.41 دلار بود و کل ارزش بازار این توکن به 175 میلیون دلار می‌رسید. در زمان نگارش این مقاله ارزش این توکن در حدود 4.81 دلار است. در حال حاضر 72 میلیون توکن 1Inch از کل 1.5 میلیارد توکن موجود در گردش و در حال ترید است.

 

چطور باید از توکن 1Inch استفاده کنیم؟

در این آموزش کوتاه، می‌خواهیم به شما نشان دهیم که چطور با استفاده از توکن 1Inch به ترید بپردازید.

برای شروع، باید صفحه‌ی اصلی صرافی را در یک مرورگر وب مانند کروم بازکنید و به کیف پول متصل شوید. کیف پول‌های بسیاری مانند MetaMask ، Ledger و WalletLink وجود دارند. در اینجا ما به کیف پول اتریوم تحت مرورگر متصل شده‌ایم.

1Inch

 

ما می‌خواهیم ETH را با Wrapped Bitcoin ترید کنیم. بنابراین در فیلد “Pay” باید ETH را و در فیلد “Receive” باید WBTC را انتخاب کنیم.

1Inch

 

نکته‌ی قابل‌توجه این است که برای انجام معامله باید مقداری از ETH را در اصطلاح به‌عنوان کارمزد پرداخت کنیم. این کارمزد به‌عنوان کارمزد شبکه به ماینرهای اتریوم که تراکنش‌های ما را پردازش می‌کنند تعلق می‌گیرد. بنابراین باید در کیف پول خودمان به میزان موردنیاز ETH وجود داشته باشد. برای داشتن اتریوم در کیف پولمان، می‌توانیم از هر صرافی دیگری مانند Binance مقدار موردنیاز ETH را به کیف پول خودمان انتقال دهیم.

برای انجام ترید موردنظرمان باید مقدار موردنظر را وارد کنیم و عمل مبادله (Swap) را انجام دهیم. تغییرات قیمت به این شکل است:

1Inch

 

در انتها با کلیک روی Confirm این کار انجام می‌شود. ازآنجایی‌که هزینه‌های تراکنش در شبکه‌ی اتریوم در حال حاضر خیلی زیاد است؛ انجام این کار چندان اقتصادی نیست. در مثال فوق برای مبادله‌ی مقداری اتریوم به ارزش 0.01 دلار، باید 18.49 دلار ناقابل هزینه بپردازیم.

 

چطور می‌توانیم توکن 1Inch خریداری کنیم؟

این توکن علاوه بر صرافی 1Inch ، در چندین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال در دسترس است. صرافی‌های بزرگی مانند Binance ،  KuCoin ،  Huobi Global ،  FTX  و  OKEx از این توکن پشتیبانی می‌کنند. Binance بزرگ‌ترین بازار برای ترید کردن 1Inch با بیت‌کوین و صرافی 1Inch بزرگ‌ترین بازار برای ترید آن با تتر (Tether) است.

1Inch

 

برای خرید توکن 1Inch در یک صرافی مثل Binance باید کیف پول خودتان را به میزان موردنیاز از ارزی که می‌تواند با آن مبادله شود؛ پرکنید. در مورد Binance باید از تتر (USDT) و یا بیت‌کوین استفاده کنید. سپس می‌توانید از صفحه‌ی ترید این دو ارز در صرافی موردنظر برای مبادله با 1Inch اقدام کنید. در مورد صرافی خود این توکن می‌توانید از آموزشی که در بالا گفتیم استفاده کنید.

 

آینده

آینده‌ی 1Inch به آینده‌ی بازارهای مالی غیرمتمرکز وابسته است. صرافی‌های غیرمتمرکز هنوز هم گران‌قیمت و پرهزینه، کند و نسبتاً غیرقابل مقایسه با صرافی‌های بزرگ متمرکزی مانند Binance هستند. اما اگر این صرافی‌های بزرگ با شکست مواجه شوند و بازار نیازی به جایگزین داشته باشد؛ قطعاً صرافی‌هایی مانند 1Inch جای خالی را پر می‌کنند.

بخشی از منابع ذخیره‌ی توکن های 1Inch برای توسعه‌ی این پلتفرم جهت رسیدن به سطوح بالاتر اختصاص‌یافته است. می‌توانیم انتظار آپدیت V3 را داشته باشیم. با ارائه‌ی آن تریدها کارآمدتر خواهند شد. همچنین استفاده از پروتکل‌های DeFi را بهتر خواهد کرد و بازهم انجام تبادلات را ارزان‌تر خواهد کرد.

این صرافی در حال حاضر در حال ادغام پروتکل‌های تأمین نقدینگی جدیدی است. بنابراین تا زمانی که بازار این صرافی در حال تبادل است و متوقف نشده، دلیلی برای افت سرعت پیشرفت و توسعه‌ی پلتفرم این صرافی وجود نخواهد داشت.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست قبلی
مخفی کردن لاگین وردپرس

مخفی کردن لاگین وردپرس

پست بعدی
کد تخفیف شرق وب

کد تخفیف 20درصدی زمستانه شرق وب

پست های مرتبط