فشرده‌سازی GZIP در وردپرس

فشرده‌سازی GZIP در وردپرس

آیا می‌خواهید فشرده‌سازی GZIP را در سایت وردپرسی خودتان فعال کنید؟

فشرده‌سازی GZIP در وردپرس باعث می‌شود سایت شما سریع‌تر باشد. زیرا داده‌های سایت شما را فشرده می‌کند و با این کار، فرآیند تحویل اطلاعات به مرورگر کاربر خیلی سریع‌تر انجام می‌شود.

یک سایت سریع‌تر تجربه‌ی کاربری بهتری دارد که همین امر برای شما تعامل و فروش بیشتر را به ارمغان می‌آورد.

ما در این مقاله، به‌طور دقیق به شما نشان خواهیم داد که چقدر فعال‌سازی فشرده‌سازی GZIP در وردپرس آسان است.

فشرده‌سازی GZIP در وردپرس

 

فشرده‌سازی GZIP چیست؟

فشرده‌سازی GZIP یک تکنولوژی فشرده‌سازی فایل‌ها و داده‌ها، قبل از ارسال به مرورگر کاربران سایت است. این فرآیند زمان موردنیاز برای دانلود فایل را کاهش داده که باعث لود شدن سریع‌تر سایت برای کاربران می‌شود.

وقتی داده‌های فشرده‌سازی شده به سمت کاربر می‌رسند؛ در تمامی مرورگرهای مدرن به‌صورت خودکار از حالت فشرده خارج‌شده و به‌اصطلاح Unzip می‌شوند. سپس مرورگر این اطلاعات را به کاربر نمایش می‌دهد. فشرده‌سازی GZIP تغییری در ظاهر یا عملکرد سایت شما ایجاد نمی‌کند.

تنها کاری که فشرده‌سازی GZIP انجام می‌دهد این است که باعث می‌شود سایت وردپرسی شما سریع‌تر لود شود.

همه‌ی مرورگرهای مشهور، نرم‌افزارهای سرور و کمپانی‌های معروف میزبانی وردپرس از فشرده‌سازی GZIP پشتیبانی می‌کنند.

 

فشرده‌سازی GZIP چطور کار می‌کند؟

فشرده‌سازی GZIP از الگوریتم‌های فشرده‌سازی‌ای استفاده می‌کند که روی فایل‌هایی مثل فایل‌های HTML، CSS، جاوا اسکریپت و بقیه فایل‌های مربوط کار می‌کنند. وقتی یک کاربر می‌خواهد یک صفحه از وب‌سایت شما را مشاهده کند؛ الگوریتم فشرده‌سازی، خروجی با فرمت فشرده‌شده را برای کاربر ارسال می‌کند.

وابسته به اینکه فایل‌ها چه سایزی داشته باشند؛ الگوریتم فشرده‌سازی می‌تواند تا 70 درصد از حجم هر فایل را کاهش دهد.

به همین دلیل است که ابزارهای تست سرعت وب‌سایت، مانند ابزار تست سرعت صفحه‌ی گوگل یا همان Google PageSpeed، پیشنهاد فعال‌سازی فشرده‌سازی GZIP را می‌دهند. این ابزارها درصورتی‌که فشرده‌سازی GZIP در سایت شما فعال نباشد به شما هشدار می‌دهند.

فشرده‌سازی GZIP در وردپرس

نکته: به‌صورت پیش‌فرض فشرده‌سازی GZIP فایل‌های عکس و ویدئو را فشرده نمی‌کند. بنابراین شما باید خودتان تصاویر را برای انتشار در وب بهینه‌سازی کنید.

 

چرا لازم است فشرده‌سازی GZIP را در وردپرس فعال کنیم؟

داده‌های خام به زمان بیشتری برای دانلود نیاز دارند که بر سرعت لود شدن صفحه وب تأثیر دارد. همچنین اگر چندین کاربر به‌صورت هم‌زمان بخواهند یک صفحه را باز کنند؛ باعث خواهد شد که سرعت سایت وردپرس شما کاهش یابد.

استفاده از فشرده‌سازی GZIP باعث جابجایی مفید داده‌ها، تقویت سرعت لود و بارگذاری صفحات و کاهش بار از روی هاستِ وب‌سایت شما می‌شود. بنابراین استفاده از فشرده‌سازی GZIP یک گام اساسی برای بهبود سرعت و کارایی سایت شما است.

ممکن است شما فکر کنید استفاده از GZIP کاری بسیار تخصصی و پیچیده است. اما افزونه‌های وردپرسی بسیار زیادی وجود دارند که اضافه کردن ویژگی فشرده‌سازی GZIP به سایت شما را بسیار آسان می‌کنند.

در بعضی از موارد حتی ممکن است فشرده‌سازی GZIP توسط شرکت ارائه‌کننده‌ی هاستِ وب‌سایت شما فعال شده باشد.

برای اینکه فعال بودن GZIP در وب‌سایت خود را تست کنید می‌توانید به‌راحتی از طریق این لینک  با استفاده از GZIP Tester با  واردکردن آدرس سایتتان از فعال بودن آن اطلاعات یابید. اگر GZIP  در سایت شما فعال باشد پیام ‘GZIP Is Enabled’ را دریافت خواهید کرد.

فشرده‌سازی GZIP در وردپرس

اگر می‌خواهید خودتان فشرده‌سازی GZIP را فعال کنید؛ می‌توانید برای این کار از هرکدام از 3 روش زیر استفاده کنید:

  • فعال‌سازی فشرده‌سازی GZIP با استفاده از WP Rocket (پیشنهاد می‌شود از این روش استفاده کنید.)
  • فعال‌سازی فشرده‌سازی GZIP با استفاده از WP Super Cache
  • فعال‌سازی فشرده‌سازی GZIP با استفاده از W3 Total Cache

 

فعال‌سازی فشرده‌سازی GZIP با استفاده از WP Rocket

افزونه‌ی WP Rocket بهترین افزونه‌ی Caching برای وردپرس است. استفاده از این افزونه بسیار راحت است. با استفاده از این افزونه می‌توانید تمامی ویژگی‌های لازم برای افزایش سرعت وب‌سایت، ازجمله فشرده‌سازی GZIP را به‌صورت یکجا فعال کنید.

در ابتدا شما باید پلاگین WP Rocket را نصب و فعال کنید. بعد از فعال‌سازی، لایسنس این افزونه به‌صورت اتوماتیک برای شما فعال می‌شود. شما می‌توانید از مسیر Settings >> WP Rocket در داشبورد ادمین وردپرس آن را چک کنید.

اگر افزونه‌ی WP Rocket فعال باشد شما باید یک پیام با مضمون فعال و در حال کار بودن این افزونه را مشاهده کنید.

فشرده‌سازی GZIP در وردپرس

اگر شما از یک سرور Apache استفاده می‌کنید؛ افزونه‌ی WP Rocket به‌صورت خودکار فشرده‌سازی GZIP را برای سایت شما فعال می‌کند. اکثر ارائه‌کنندگان هاست برای وردپرس از Apache بر روی سرورهای خودشان استفاده می‌کنند. بنابراین نیازی نیست شما هیچ کار دیگری انجام دهید.

 

فعال‌سازی فشرده‌سازی GZIP با استفاده از WP Super Cache

افزونه‌ی WP Super Cache یک افزونه‌ی وردپرسی رایگان برای Caching است. همچنین یک‌راه مناسب برای فعال‌سازی فشرده‌سازی GZIP روی وب‌سایت وردپرسی شما است.

در ابتدا شما باید افزونه‌ی WP Super Cache را نصب‌کرده و فعال کنید.

بعد از فعال‌سازی از داشبورد ادمین وردپرس خودتان وارد مسیر زیر شوید:

Settings >> WP Super Cache >> Advanced

سپس به‌سادگی تیک گزینه‌ی فشرده‌سازی را بگذارید.

Compress pages so they’re served more quickly to visitors

فشرده‌سازی GZIP در وردپرس

سپس شما باید به پایین صفحه رفته و روی دکمه‌ی به‌روزرسانی وضعیت یا ‘Update Status’ کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند. به‌این‌ترتیب افزونه‌یWP Super Cache فشرده‌سازی GZIP را روی سایت وردپرسی شما فعال می‌کند.

 

فعال‌سازی فشرده‌سازی GZIP با استفاده از W3 Total Cache

افزونه‌ی W3 Total Cache نیز یک افزونه‌ی وردپرسی عالی دیگر برای Caching است. این افزونه چندان مناسب افراد مبتدی نیست؛ اما یک نسخه‌ی رایگان از آن نیز وجود دارد. این نسخه برای زمانی مناسب است که هزینه‌های ایجاد وب‌سایت وردپرسی در حال افزایش است.

در ابتدا مانند دو مرحله‌ی قبلی، شما باید افزونه‌ی W3 Total Cache را نصب‌کرده و فعال کنید. بعد از فعال‌سازی فشرده‌سازی GZIP به‌طور خودکار در وب‌سایت وردپرسی شما فعال می‌شود. برای بررسی یا تغییر این ویژگی می‌توانید از داشبورد ادمین وردپرس خودتان وارد مسیر Performance >> General Settings شوید.

در این صفحه به پایین اسکرول کرده و تیک قسمت Browser Cache را گذاشته و آن را فعال کنید.

فشرده‌سازی GZIP در وردپرس

در انتها کلیک روی دکمه‌ی ‘Save all changes’ برای ذخیره‌ی تغییرات را فراموش نکنید.

 

بررسی فعال بودن فشرده‌سازی GZIP در سایت

پس از فعال‌سازی فشرده‌سازی GZIP، شما احتمالاً متوجه خواهید شد که سرعت لود صفحات سایت کمی افزایش یافته است. با این وجود اگر بخواهید بررسی کنید که آیا فشرده‌سازی GZIP در حال اجرا است؛ همان‌طور که در ابتدا گفته شد می‌توانید از ابزار تست فشرده‌سازی GZIP استفاده کنید.

فشرده‌سازی GZIP در وردپرس

امیدواریم این مقاله به شما برای فعال‌سازی فشرده‌سازی GZIP روی وب‌سایت وردپرسی خودتان کمک کرده باشد.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست قبلی
Microsoft Clarity Analytics

Microsoft Clarity Analytics در وردپرس – آموزش نصب و کاربردهای آن

پست بعدی
ایمپورت و اکسپورت کاربران در وردپرس

روش ساده‌ی Import و Export کاربران در وردپرس

پست های مرتبط