آموزش نصب فریمورک لاراول(Laravel)

لاراول(laravel)

Laravel یک نام جدید در عرصه ی تولید وب اپلیکیشن های تحت وب است و دستور العمل و ساختار کد نویسی خوب و حرفه ای دارد. این فریمورک(php) آمده است تا برنامه نویسان را یاری کند تا بدون ترس از چگونگی و پیچیدگی یک ساختار حرفه ای برای اپلیکیشن هایشان برنامه نویسی کنند. همچنین این فریمورک ابزارهایی دارد که توسط آن می توانید وب اپلیکیشن های بزرگی را به وجود آورید. یکی از نکات خوب و قابل تامل در فریم ورک Laravel این است که ابزار migration(مهاجرت) را به خوبی پیاده سازی کرده است. یعنی به عنوان مثال می توانید کل پایگاه داده تان را به یک نرم افزار دیگر پایگاه داده به سادگی منتقل کنید. با آموزش نصب این فریمورک محبوب با شرق وب همراه باشید.

 

قبل از اینکه بخواهید فریم ورک لاراول ۵ را نصب کنید باید مطمئن باشید که extension های زیر روی سرورتان نصب باشد و ورژن PHP سرور هم بایستی ۵٫۴ یا بیشتر باشد

Mcrypt

OpenSSL

Mbstring

Tokenizer

برای اطلاع از فعال بودن این extension ها و همچنین نسخه php روی سیستم می تونید با استفاده از دستور phpinfo() به این اطلاعات دست پیدا کنید و در صورت عدم نصب هرکدام با توجه به سیستم عاملتان اقدام به نصب و فعال کردن آنها نمایید.(البته اگر قرار باشه لاراول را روی کامپیوتر خودتون نصب کنید نیازی به این حساسیت ها نیست و اگرextension ای نصب نبود میتونید با استفاده از فایل php.ini اون رو فعال کنید. )

بهترین راه نصب لاراول ۵ استفاده از composer است که در صورت نصب نبودن روی سیستم تان می توانید از اینجا آن را دریافت و نصب کنید.(البته این سایت معادل فارسی شده هم داره.برای ورود به آن اینجا کلیک نمایید)

ترمینال رو توی لینوکس یا cmd رو توی ویندوز باز کنید و ابتدا به دایرکتوری که میخواهید فریمورک رو داخلش نصب کنید (پوشه root نرم افزار شبیه ساز سروتان مثل xampp یا lamp و یا wamp) بروید مثلا با یکی از دستورات زیر که البته ممکن است مکان پوشه root در سیستم شما متفاوت باشد:

// for linux ubuntu
cd /var/www/html
//for windows and xampp
cd c:\xampp\htdocs
//for windows and wamp
cd c:\wamp\www

حالا می تونید با تایپ دستور زیر توی ترمینال آخرین نسخه لاراول رو دانلود و نصب کنید که یک پوشه به نام laravel ساخته میشود:

کد:
composer create-project laravel/laravel --prefer-dist

نکته : افرادی که از لینوکس استفاده می کنند باید به پوشه های storage و vendor مجوز نوشتن فایل رو بهش بدهید
در صورتی که composer در سیستم شما نصب نمی شود یا مشکلی دارد میتوانید فایل های فریمورک لاراول را از آدرس زیر دریافت و در مسیر پوشه root سرورتان extract کنید:

http://fian.my.id/larapack/

پیکربندی لاراول ۵

توی پوشه اصلی لاراول یک فایل به نام env. وجود دارد که می توانید تنظیمات برنامه تان و دیتابیس پروژه را در اینجا تعیین کنید :

کد:
APP_ENV=local
APP_DEBUG=true
APP_KEY=zGKCjTPbzET3WiHhKCxSpTBNCuUVWWLc
DB_HOST=localhost
DB_DATABASE=learninglaravel
DB_USERNAME=root
DB_PASSWORD=secret

به طور مثال اگر APP_DEBUG را روی true ست کنید خطاهای برنامه نویسی در هنگام کدنویسی برایتان قابل مشاهده خواهد بود و مناسب برای حالت development هست و در هنگام آپلود سایت روی هاست آن را fasle قرار دهید.

بهتره مقدار APP_KEY را هم با تایپ دستور زیر در ترمینال تغییر دهیم :

کد:
php artisan key:generate

سایر تنظیمات رو هم میتونید در پوشه config در فایل مورد نظرش اعمال کنید. به طور مثال می توانید در فایل app.php مقدار timezone رو به Asia/Tehran تغییر دهید.

توضیحات بیشتر در مورد پیکربندی لاراول

شما می توانید داخل فایل app.php در پوشه config تنظیمات برنامه را اعمال کنید. تنظیمات به صورت یک جفت کلید/مقدار هستند. بعضی از آیتم ها مقدار خودشان را ا توسط تابع کمکی env از فایل env. واقع در دابرکتوری root پروژه که در پست قبلی توضیح دادم می گیرند به طور مثال :

کد پی‌اچ‌پی:

'debug' => env('APP_DEBUG'),

‘key’ => env(‘APP_KEY’, ‘SomeRandomString’),

debug و key مقدار خودش رو از فایل env. می گیرند در صورتی که در فایل env. برایشان مقداری ست نکرده باشیم می توانیم به تابع ()env پارامتر دومی بدهیم که نشانگر مقدار آن هست. در مثال بالا key به این صورت است و اگر در فایل env. آن را حذف کنیم از این مقدار پیش فرض استفاده خواهد کرد.

در زیر توضیح مختصری برای هر آیتم آن میدهم :

  • debug : اگر مقدار آن را true ست کنید برنامه در مد development خواهد بود و خطاهای برنامه نشان داده می شود و اگر false باشد در مد production می باشد و مناسب برای publish و استفاده نهایی برنامه هست.
  • url : آدرس url پروژه را در اینجا ست میکنیم مثلا http://localhost/laravel/public
  • timezone : موقعیت زمانی را مشخص می کنیم که برای مثال در کشور ایران Asia/Tehran ست می کنیم.
  • locale : در مسیر rشesources/lang می توانیم یک پوشه دیگر به نام fa ایجاد کرده تا در آن پیغام ها و متون فارسی را تایپ کنیم تا در برنامه از آنها استفاده کنیم. به طور مثال یک کاربرد آن در فارسی سازی پیغام های اعتبارسنجی فرم ها می باشد. مقدار این آیتم را fa که همنام آن پوشه که ایجاد کردیم ست میکنیم.
  • fallback_locale : در صورتی که locale موردنظر برای آن رشته موجود نبود از این locale استفاده شود.
  • key : کلید برنامه که یک رشته تصادفی هست و در رمزنگاری های برنامه توسط لاراول مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه ست کردن آن را در پست قبلی توضیح دادم.

سایر موارد را در جای مناسب خودش توضیح خواهم داد.

لاراول 5 به طور پیش فرض از دایرکتوری app تحت namespace ای به نام App استفاده میکند که هنگام ایجاد کلاس هایتان از آن استفاده میکنید که شما می توانید با استفاده از دستور زیر و تایپ در ترمینال آن فضای نام را به نام دلخواهتان تغییر دهید مثلا در مثال زیر من آن را به Hamo تغییر دادم:

کد پی‌اچ‌پی:
php artisan app:name Hamo

بعد از اجرای این دستور لاراول به طور خودکار تمام namespace های استفاده شده در کلاس هایتان را به نام جدید تغییر خواهد داد.

دسترسی به مقادیر پیکر بندی :
با استفاده از کلاس Config هم می توانید مقادیر config رو با استفاده از متد get بدست بیارید یا مقدار جدیدی را با استفاده از متد set ست کنید به مثال های زیر توجه کنید:

کد پی‌اچ‌پی:

$value = Config::get('app.timezone');

Config::set(‘app.timezone’, ‘Asia/Tehran’);

همچنین می توانید از تابع کمکی config هم استفاده کنید:

کد پی‌اچ‌پی:
$value = config('app.timezone'); 
به نقل از لاراولیستا
Total
0
Shares
2 دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست قبلی
ساخت اپلیکیشن برای وردپرس

تبدیل سایت وردپرس به اپلیکیشن موبایل

پست بعدی
هک تلگرام

چگونه در تلگرام هک نشویم