.htaccess چیست؟

htaccess

.htaccess یک فایل مخفی حاوی تنظیمات خاصی است که توسط وب سرور خوانده می‌شوند و توسط این فایل قادر هستید تا کلی تنظیمات مثل احراز هویت، کنترل کش، بهینه‌سازی وب‌سایت و بازنویسی URL را کنترل کنید.

فایل htaccess در وردپرس معمولاً و البته به‌صورت پیش‌فرض تنها برای بازنویسی URL مورداستفاده می‌گیرد و آدرس‌ها را برای کاربران و موتورهای جستجو خواناتر می‌کند

اگر در وردپرس وارد منوی تنظیمات و سپس پیوندهای یکتا شوید، می‌بینید که می‌توانید ساختار URL های سایتتان را تغییر دهید. با انجام تغییرات دلخواه شما، وردپرس نیز فایل .htaccess را به همان ترتیب و البته با قواعد خاصی بازنویسی می‌کند.

اگر وردپرس قادر به انجام تغییرات در فایل نباشد، این کار بایستی به‌صورت دستی انجام شود و انجام تغییرات در فایل .htaccess به‌صورت دستی، درصورتی‌که در این زمینه کم‌تجربه باشید، ممکن است وب سرور شما را با خطا در عملکرد مواجه کند، بنابراین حواستان را جمع کنید که وردپرس چه تغییراتی را به شما پیشنهاد داده و همان‌ها را کپی کنید.

از کاربردهای این فایل در وردپرس همین بس که افزونه‌های دیگری مثل W3 Total Cache یا WP Super Cache و افزونه‌های مختلف امنیتی و کاربردی دیگر نیز فایل .htaccess را جهت تکمیل عملکردشان ویرایش می‌کنند.

محل فایل .htaccess در پوشه اصلی وردپرس شما قرار دارد و همان‌طور که در ابتدا عرض شد این فایل به‌صورت مخفی درآمده است. کلیه فایل‌های سیستم‌عامل لینوکس که با نقطه شروع می‌شوند، خاصیت hidden بودن را دارا هستند؛ پس از هر طریقی که خواستید این فایل را مشاهده کنید به تنظیمات File Manager یا FTP مورداستفاده‌تان بروید و قابلیت نمایش فایل‌های مخفی را فعال کنید.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست قبلی
سئو گوگل - بینگ

کاربران چگونه با موتورهای جستجو تعامل می‌کنند؟ – آموزش صفر تا صد سئو

پست بعدی

چرا بازاریابی موتور جستجو؟ – آموزش صفر تا صد سئو

پست های مرتبط