طراحی سایت با استفاده از قالب آماده‌ی وردپرس یا ساخت قالب سفارشی؟

قالب آماده وردپرس

آیا می‌خواهید از وردپرس برای طراحی سایت جدیدتان استفاده کنید؟ یا اگر می‌خواهید ظاهر سایت وردپرسی خودتان را تغییر دهید؟ پس شما احتمالاً باید یک تصمیم مهم بگیرید. این تصمیم این است که آیا باید یک قالب سفارشی وردپرس بسازید یا یک قالب آماده‌ی وردپرسی بخرید؟

پاسخ این سؤال به نوع کسب‌وکار شما، اهدافتان و همچنین به میزان بودجه‌ی شما بستگی دارد. در ادامه می‌خواهیم تفاوت‌های توسعه‌ی یک قالب سفارشی و استفاده از قالب آماده را در وردپرس برای شما بررسی کنیم.

 

همه‌چیز درباره‌ی قالب‌های آماده‌ی وردپرس

تعداد زیادی قالب‌های آماده‌ی بسیار عالی به‌صورت پیش‌فرض در وردپرس وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. وردپرس برای شروع کار چند پیشنهاد در اختیار شما قرار می‌دهد. هرچند که این گزینه‌ها کمی پراکنده هستند؛ اما با توجه به رایگان بودن آن‌ها برای شروع کار می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای شما باشند. فقط کافی است این موارد را بررسی کرده و در صورت تمایل یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

قالب آماده وردپرس

 

همچنین وردپرس یک انجمن قوی و رو به رشد از توسعه‌دهندگان و طراحان قالب دارد. این طراحان و توسعه‌دهندگان وردپرس تلاش بسیاری می‌کنند و سختی زیادی را تحمل می‌کنند تا قالب‌هایی بسازند که زیبا و قابل سفارشی‌سازی بوده و استفاده از آن‌ها آسان باشد. وب‌سایت  ThemeForest یکی از بزرگ‌ترین مکان‌ها برای پیدا کردن قالب‌های آماده است. قیمت اکثر قالب‌های این سایت در حدود 50 دلار است. بعضی از قالب‌های این سایت فوق‌العاده هستند و برخی دیگر سطح پایین‌تری دارند.

همچنین وب‌سایت‌های زیادی هم هستند که برای وردپرس فارسی قالب آماده ارائه می‌کنند و شما می‌توانید قالب موردنظرتان را با جستجو در آن‌ها پیداکرده و خریداری کنید.

 

آیا باید یک قالب وردپرسی آماده بخریم؟

استفاده از یک قالب آماده‌ی وردپرس چندین مزیت ذاتی دارد. اولین مزیت این کار هزینه کمتر آن است. باید این مسئله را که هزینه‌ی توسعه و طراحی کامل زیاد است را بپذیریم. همچنین باید مراحل طولانی ساخت طرح‌ها و سختی‌های ناشی از انتظار برای آماده شدن وب‌سایت را به هزینه‌ی زیاد آن اضافه کنیم. حالا که بحث هزینه‌ی طراحی سایت را مطرح کردیم خوب است بدانید که هزینه‌ی طراحی کامل یک قالب سفارشی وردپرس چقدر است. هزینه‌ی طراحی قالب اختصاصی برای وردپرس توسط طراحان و توسعه‌دهنده‌های حرفه‌ای از چیزی حدود 10 میلیون تومان آغازشده و بسته به نوع سفارش شما ممکن است هزینه‌ی بیشتری هم داشته باشد.

پس باید برای انتخاب گزینه‌ی قالب اختصاصی باید شرایط خودتان را در نظر بگیرید. مثلاً فرض می‌کنیم شما یک نویسنده‌ی محتوای آنلاین هستید. یک لوگوی عالی و چندین عکس خیلی خوب برای سایتتان دارید. در اینجا شما فقط به یک قالب جذاب برای ساختن سایتتان نیاز خواهید داشت. یک قالب آماده می‌تواند انتخاب درستی برای شما باشد.

در ادامه می‌خواهیم مسائل دیگری را بررسی کنیم.

 

یک قالب وردپرسی واقعاً چقدر هزینه دارد؟

وقتی برای ساختن و طراحی سایت خودتان اقدام کنید؛ متوجه خواهید شد که استفاده از قالب‌های آماده خیلی مقرون‌به‌صرفه است. بعضی از آن‌ها حتی کاملاً رایگان هستند. قالب‌های آماده‌ی غیر رایگان هم معمولاً قیمت خیلی زیادی ندارند. اما مسئله‌ی اصلی در استفاده از قالب‌های آماده، هزینه‌ی اولیه‌ی خرید آن‌ها نیست. بیشتر قالب‌های آماده درصورتی‌که شما از طریق ویرایشگر وردپرس اقدام به دست‌کاری و تغییر در آن‌ها کنید؛ از پشتیبانی و به‌روزرسانی خارج می‌شوند. همچنین بر اساس میزان پیچیدگی این قالب‌ها، معمولاً آن‌ها به افزونه‌های زیادی برای عملکرد مناسب احتیاج دارند که این افزونه‌ها هم معمولاً رایگان نیستند.

هزینه‌های دیگری را هم می‌توانیم به این قسمت اضافه کنیم. هزینه‌ی عکس‌ها، خرید فونت مناسب و مواردی دیگر از این دسته هستند. بنابراین ممکن است در ابتدا اصلاً متوجه نشوید؛ اما یک قالب آماده‌ی ارزان‌قیمت، به طرز چشمگیری برای شما پرهزینه تمام می‌شود.

 

یک قالب آماده‌ی قابل سفارشی‌سازی وردپرسی، یک قالب سفارشی به‌حساب نمی‌آید!

بیشتر قالب‌های آماده‌ی وردپرس، دارای جزئیات و ظاهر شلوغی هستند. معمولاً در هر یک از آن‌ها آپشن‌های زیادی برای چیدمان، پیمایش صفحه، جایگذاری اسلاید بارها و هدر و فوتر صفحه وجود دارند. توسعه‌دهندگان قالب‌ها معمولاً دریایی از ویژگی‌های قابل سفارشی‌سازی را در قالب‌هایی که می‌سازند برای استفاده‌کنندگان قرار می‌دهند. اما با داشتن تمام این قابلیت‌ها، بازهم ممکن است قالب از قبل ساخته‌شده، آنچه شما نیاز دارید را در اختیارتان قرار ندهد. پس باوجود همه‌ی آپشن‌های که این قالب‌های آماده در اختیارتان می‌گذارند؛ بازهم ممکن است شما با محدودیت مواجه شوید.

برای مثال، ما مدتی پیش، یک قالب آماده را بررسی کردیم که بسیار زیبا و کارآمد بود. امکانات و قابلیت‌های این قالب خیلی زیاد بود. یک اسلایدر بسیار عالی برای صفحه‌ی اصلی سایت هم داشت. اما این قالب آماده ‌یک ایراد داشت.

همان‌طور که می‌دانید ممکن است بعضی از پست‌های وبلاگ سایت دارای عکس باشند و بعضی دیگر نیازی به داشتن عکس در آن‌ها وجود نداشته باشد. اشکال قالب آماده‌ای که در مورد آن صحبت کردیم این بود که برای عکس گذاشتن در پست‌های وبلاگ برای ما مشکل ایجاد می‌کرد. یعنی یا باید همه‌ی پست‌های سایت را بدون عکس منتشر می‌کردیم؛ یا هم حتماً در هر پست از یک عکس استفاده می‌کردیم. مشکل به اینجا هم ختم نمی‌شد. زیرا قالب طوری طراحی‌شده بود که باید عکسی که در پست‌ها منتشر می‌شد؛ برای تطبیق خوب با قالب، اندازه‌ی بزرگی می‌داشت. بنابراین در انتشار پست برای سایت به بن‌بست می‌رسیدیم. همین باعث شد که قالب موردبررسی ازلحاظ فنی مورد تأیید ما قرار نگیرد.

 

بیشتر قالب‌های آماده‌ی وردپرس از پشتیبانی واقعی برخوردار نیستند

البته این موضوع شامل حال همه‌ی توسعه‌دهنده‌ها نمی‌شود. درواقع بعضی از توسعه‌دهنده‌ها هم هستند که همواره به سؤالات شما جواب می‌دهند و مشکلات احتمالی شما را رفع می‌کنند. برخی دیگر از توسعه‌دهنده‌ها هم درازای دریافت هزینه، ویژگی‌های موردنظرتان را در قالب شما اضافه می‌کنند تا به کارایی و قابلیت‌هایی که می‌خواهید دست پیدا کنید. اما بعضی از اوقات هم هست که شما به توسعه‌دهنده‌ی قالبی که می‌خواهید از آن استفاده کنید دسترسی پیدا نخواهید کرد.

 

راه حل

اگر با این مشکل مواجه شوید دو راه دارید. یا می‌توانید خودتان دست‌به‌کار شده و سعی کنید کمی کدنویسی روی قالبتان انجام دهید. یا هم می‌توانید یک توسعه‌دهنده‌ی دیگر (غیر از توسعه‌دهنده‌ی قالب آماده‌ی خودتان) را استخدام کنید تا در رفع مشکلات قالب و اضافه کردن امکانات موردنظرتان به آن به شما کمک کند. البته در نظر داشته باشید که این کار برای شما چندان ارزان تمام نخواهد شد. به‌عنوان مثال در نظر داشته باشید که ممکن است هزینه‌ی اضافه کردن ویژگی‌های موردنظرتان به یک قالب از قبل ساخته‌شده، تا 4 برابر بیشتر از ساخت یک قالب برای شما تمام شود. به‌بیان‌دیگر، اگر به ویژگی‌های خاصی در سایتتان نیاز دارید؛ برای طراحی سایت شما انتخاب یک قالب سفارشی و اختصاصی بهتر است.

اما وقتی این مسائل را مطرح کردیم؛ احتمالاً هدف اصلی و دلیل خودمان برای خریدن یک قالب آماده را زیر سؤال برده‌ایم. هدف ما از خریدن یک قالب، راحتی در استفاده از آن است. ما می‌خواستیم که یک قالب آماده داشته باشیم که فقط آن را نصب‌کرده و استفاده از آن را شروع کنیم. نه اینکه دائماً مجبور باشیم برای رفع ایرادات و اضافه کردن ویژگی‌های موردنظرمان، سراغ پشتیبانی آن‌ها و یا توسعه‌دهندگان دیگر برویم. یا اینکه برای رفع نیازهای دیگر خودمان در سایت مجبور به نصب افزونه‌های متفرقه روی سایت باشیم. درواقع ما به یک قالب سَبُک، سریع و بی‌نیاز از افزونه‌های اضافی نیاز داریم.

 

فقط همین موارد نیست!

برای ایجاد انیمیشن و ساختار دینامیک روی سایت‌های وردپرسی یک افزونه‌ی عالی به نام Slider Revolution وجود دارد. چند سال قبل، هکرها یک حفره‌ی امنیتی در این افزونه پیدا کردند که می‌توانستند به سایت‌هایی که از این افزونه استفاده می‌کنند نفوذ کرده و خرابی به بار بیاورند. نیازی به گفتن نیست که آن هفته‌ای که این اشکال به وجود آمد چقدر برای توسعه‌دهندگان وردپرس سخت گذشت. شاید برای شما سؤال باشد که چرا این مورد خیلی بد بود؟ چون تعداد قابل‌توجهی از قالب‌های آماده در آن زمان از این افزونه استفاده می‌کردند. بنابراین افرادی که برای طراحی سایت خودشان قالب آماده خریده بودند؛ از هرجایی که ممکن بود توسط ربات‌های هکرها، موردحمله و تخریب قرار گرفتند. خلاصه اینکه، افزونه‌ی Slider Revolution یک آپدیت منتشر کرد که این مشکل را برطرف نمود و اگر افراد این افزونه را آپدیت می‌کردند؛ به روند عادی برمی‌گشتند.

 

اهداف

ما از بیان این ماجرای هشداردهنده، دو هدف را دنبال می‌کنیم:

1 . اگر می‌خواهید از قالب‌های از پیش آماده‌شده استفاده کنید؛ لطفاً افزونه‌های سایتتان را همیشه به‌روز نگه‌دارید.

2 . افزونه‌ی Slider Revolution یکی از افزونه‌های پرکاربرد در قالب‌های آماده است. چه در قالب‌های رایگان و چه در قالب‌های پرمیوم از این افزونه معمولاً زیاد استفاده می‌شود. منظورمان از بیان این مورد این نیست که همه‌ی افزونه‌ها در مقابل حمله‌ی هکرها آسیب‌پذیر هستند. اما همیشه باید به یک نکته توجه داشته باشید. کارهایی که باید توسط هسته‌ی اصلی قالب در سایت انجام شود؛ نباید به افزونه‌های مختلف محول شده باشند. اگر قالب‌های آماده را بررسی کنید متوجه خواهید شد که بسیاری از آن‌ها معمولاً از افزونه‌های غیرضروری زیادی استفاده می‌کنند. بدترین اشکالی که استفاده‌ی بیش‌ازحد از افزونه‌ها ایجاد می‌کند؛ اجرای کدهای جاوا اسکریپت زیاد و غیرضروری روی سایت است. همچنین اتصال به سرورهای خارجی به‌دفعات زیاد توسط این افزونه‌ها هم از اشکالات اساسی استفاده‌ی افراطی از افزونه‌ها است. این دو ایراد به‌شدت روی بازدهی و سرعت سایت اثر منفی می‌گذارند.

بنابراین، اگر در انتخاب اولیه در طراحی سایت خودتان، بین استفاده از قالب‌های آماده و یا ساخت قالب سفارشی، گزینه‌ی به‌ظاهر ارزان که همان قالب آماده است را انتخاب کنید؛ ممکن است در انتها به سایتی با ویژگی‌های زیر دست پیدا کنید.

  • آسیب‌پذیر در مقابل حملات هکرها
  • در عمل بسیار پرهزینه و گران‌قیمت
  • نه‌چندان قابل سفارشی‌سازی
  • سرشار از افزونه‌های غیرضروری و ناکارآمد

قالب آماده وردپرس

آیا واقعاً باید از یک قالب آماده‌ی وردپرس استفاده کنید؟

آخرین قسمت معادله‌ی انتخاب قالب، کمی خلاصه‌تر از موارد قبلی است. سؤال اینجاست که واقعاً استفاده از قالب آماده چقدر از زمان شما را صرف خواهد کرد؟ آیا صرف این میزان از وقتتان ارزش آن را خواهد داشت؟

باید اعتراف کنیم که اگر انتخاب با ما بود؛ حتماً ساخت یک قالب اختصاصی را انتخاب می‌کردیم. اما درعین‌حال ما با قالب‌های آماده هم کار کرده‌ایم. گاهی اوقات بودجه‌ی مشتری برای طراحی سایت خیلی محدود است و آن‌ها فقط می‌خواهند یک وب‌سایت داشته باشند تا حضورشان را در فضای آنلاین نشان بدهند و نه چیز دیگری. اما جالب است بدانید هر بار که ما با یک قالب آماده کار کرده‌ایم؛ درنهایت هزینه‌هایی که این کار داشته، از ساخت یک قالب سفارشی کامل بیشتر تمام شده است. دلیل بخشی از هزینه‌های اضافی در این مورد، آیتم‌های اضافی موردنیاز قالب‌های آماده برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه است. همچنین، پارامتر دیگری که در این مورد مطرح است زمان بسیار زیادی است که برای رساندن قالب آماده به نتیجه‌ی مطلوب نیاز است.

 

تجربیات مهم ما برای طراحی سایت

زمان موردنیاز برای آماده‌سازی یک قالب آماده درنهایت بسیار بیشتر از ساخت یک قالب کامل از ابتدا است. ما بر اساس تجربه‌ای که داریم و اندازه‌گیری‌هایی که تاکنون کرده‌ایم به این نتیجه رسیده‌ایم. به‌علاوه، وقتی ما برای یک مشتری یک قالب را از ابتدا می‌سازیم؛ نیاز بسیار کمتری به اعمال تغییرات بعد از طراحی داریم. زیرا ما در طراحی سایت کاملاً با سوژه و پروژه‌ی موردنظر آشنا می‌شویم و بر اساس برنامه‌ریزی دقیق، تمام ابعاد رشد و توسعه‌ی آن را در زمان طراحی نظر می‌گیریم. برای اینکه بتوانیم یک قالب کاملاً سفارشی را از ابتدا طوری بسازیم که از ویرایش یک قالب از قبل ساخته‌شده ارزان‌تر تمام شود؛ یک سری از موارد را رعایت می‌کنیم. این موارد شامل انجام فرآیندهای طراحی بر اساس روش‌های درست، مراقبت از همه‌ی جوانب سایت و انجام بهترین کارهای ممکن هستند.

باوجود همه‌ی آنچه که گفته شد؛ بازهم ممکن است انتخاب یک قالب از پیش ساخته‌شده برای شما منطقی‌تر باشد. اگر انتخاب شما استفاده از قالب آماده است؛ حتماً قبل از شروع کاملاً تحقیق کنید. باید سعی کنید چیزی که برای نیاز شما بهتر از همه‌ی موارد دیگر است را انتخاب کنید.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست قبلی
وبمانی

وبمانی چیست؟ | WebMoney

پست بعدی

منوی راهبری سایت | مهم‌ترین نکات و مثال‌های عملی در طراحی منو

پست های مرتبط