فیلتر تلگرام

فیلتر تلگرام ، چرا و جایگزین‌های آن

فیلتر تلگرام در روزهای اخیر جزء لاینفک اخبار و نقل و قول اکثر مجالس است که هیچ نظر مثبتی نیز به آن وجود ندارد اما بااین‌حال، عاملین حکومتی به دلیل عدم تسلط بر داده‌های ردوبدل شونده در شبکه تلگرام قصد دارند ترافیک تلگرام را فیلتر کنند. اما آیا این تصمیم فرای ملاحظات امنیتی، با بازخورد خوبی از سوی اجتماع و کسب‌وکارهای فعال در این شبکه مواجه خواهد بود؟

شاید چندخطی که در ادامه می‌آید به مذاق این عاملین حکومتی(غیرمسئولین چون اگر مسئولیتی احساس می‌کردند دست به چنین کاری نمی‌زدند) خوش نیاید. اما بنده به‌عنوان یک شهروند ایرانی و همچنین کسی که سعی در ایجاد کارآفرینی و اشتغال دارد، حق اعتراض به این تصمیم و داشتن آزادی بیان را برای خودم مسلم می‌دانم چراکه وقتی‌که پای صندوق رأی رفتم، می‌خواستم کسی را انتخاب کنم که حداقل حقوق شهروندی را برایم قائل شده و به عبارتی به او اختیار و قدرت دادم که از من دفاع کند نه این‌که علیه من اقدام کند. اگر غیرازاین باشد، دروغ گفته‌اند و فریب داده‌اند که تکلیف چنین افرادی نزد خداوند(خدای هرکسی با هر دینی) مشخص است.

 

در سال‌های گذشته اخبار بسیاری در رابطه با کشمکش‌های موجود بین حاکمیت و یک شرکت پیام‌رسان به نام تلگرام شنیده و دیده‌ایم. به‌طور خلاصه جنگ بین ایران و تلگرام بر سر این است که تلگرام به ایران اجازه دسترسی به محتویات پیام‌های کاربران را نمی‌دهد درواقع تا اکنون حتی به کشور خودش هم این اجازه را نداده و مدیرعامل این شرکت برای جلوگیری از دستگیری توسط عاملین حکومتی، به دبی امارات متحده عربی رفته و در آنجا مشغول فعالیت‌های خود است.

ازآنجاکه برنده این جنگ مشخص است و ایران که علاقه دارد بر همه‌چیز کنترل داشته باشد، تماس‌های مردم را ببیند و پیام‌های مردم را بخواند(تا بدین‌وسیله در میان قدرت‌های برتر اطلاعاتی جهان قرار بگیرد و دارد البته)، چاره‌ای اندیشیده است تا به‌وسیله آن مردم را مجبور به استفاده از پیام‌رسانی نماید که تابع قوانین حاکمیتی بوده و هر زمان که بخواهند اطلاعات کافی را در اختیارشان بگذارد. این امر بر هیچ‌کس پوشیده نیست.

حریم شخصی

حریم شخصی

حریم شخصی چیست و چه بر سر آن خواهد آمد؟

تعریف حریم شخصی را می‌توانید در ویکی پدیا بخوانید. کاربران ایرانی، به دلیل قانون‌های غیر شفاف موجود در ایران درزمینهٔ حریم شخصی، هیچ‌گاه نمی‌توانند محدوده این حریم را برای خود تمیز داده و مشخص کنند و نهادهای حکومتی نیز به‌واسطه همین غیر شفاف بودن، از طرق مختلف ممکن است حریم خصوصی‌اشخاص را نقض کنند. به همین دلیل کاربران استفاده از ابزارهایی مثل پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی خارجی را که در حفظ حریم خصوصی‌شان مصمم‌تر هستند ترجیح می‌دهند.

مسلماً هیچ‌کس نمی‌خواهد که صحبت‌های خصوصی‌اش با اعضای خانواده و همسرش یا گفتگوهای استراتژیک حساس درزمینهٔ کسب‌وکار، بورس و غیره در اختیار شخص ثالثی قرار بگیرد. اگر این‌گونه اطلاعات در دست یک پیام‌رسان خارجی مثل تلگرام باشد کاربران نهایی آن احساس خطر چندانی نمی‌کنند چراکه کسی نیست که در خانه آن‌ها را زده و برای مدتی ناپدیدشان کند! درزمینهٔ حریم شخصی در ایران، تعریف دوست و دشمن دقیقا برعکس است!

خیلی از مسئولین در رابطه با ردوبدل شدن اطلاعات حساس بر بستر تلگرام ابراز نگرانی می‌کنند و می‌ترسند که این اطلاعات در اختیار آژانس‌های امنیتی بیگانه قرار بگیرد. اگر این مسئولین در مجموعه خود تسلط و آموزش کافی داشته باشند و کارکنان آن‌ها به آن‌ها باور و ایمان داشته باشند، هرگز دست به چنین کاری نمی‌زنند و امنیت کشور را به مخاطره نمی‌اندازند. کافیست تا یک بستر ایمن برای انتقال اطلاعات حساس ایجاد شود تا عاملین، از آن استفاده کنند و تاوان استفاده و عدم توجیه آن‌ها را عموم مردم با فیلترینگ تلگرام ندهند.

آیا پیام‌رسان‌های داخلی ایمن هستند؟

پاسخ، مطلقاً خیر است! چراکه سابقه این عزیزان در حوزه امنیت بسیار خراب است، بیسفون بارها هک شد، سایر شبکه‌های داخلی هم در نحوه ردوبدل کردن اطلاعات خود دارای مشکلات بسیاری هستند و موضوع بسیار مهمی که وجود دارد این است که در اغلب این پیام‌رسان‌ها، کلیه پیام‌های شما به‌صورت شفاف در پایگاه‌های داده ذخیره می‌شود. شاید بپرسید چه فرقی می‌کند؟ فرقش اینجاست که وقتی شما با دوست خود مشغول گفتگو هستید، مطلقاً نبایست کس دیگری به محتویات پیام‌های شما دسترسی داشته باشد، مثلاً اگر کسی سرور شرکت پیام‌رسان را هک کند نباید بتواند اطلاعات شما را مشاهده کند، شاید شما شماره تماس، حساب بانکی و پسوردهای مختلفی را از طریق این پیام‌رسان برای دوستان خود ارسال کرده باشید.

پیام‌رسان‌های امروزی به جهت جلوگیری از سوءاستفاده از اطلاعات کاربران بایستی از شیوه‌های مختلف رمزنگاری استفاده کنند که البته این کار با الگوریتم‌های درهم‌ریزی انجام می‌شود که از پردازنده سرور، زمان می‌گیرد و برای هر پیام به‌صورت مجزا این عمل بایستی صورت بگیرد. برخی از تازه‌کارها، برای افزایش سرعت پاسخگویی، این کار را انجام نمی‌دهند و با این کار خود و کاربران خود را به چالشی جدی دعوت می‌کنند. برای هر درهم‌ریزی، نیاز به یک کلید است که بتوان با آن، اطلاعات درهم‌ریزی شده را به حالت اولیه خود بازگرداند و به کاربر نهایی نشان داد. این کلید نیز به شیوه‌های خاصی در اختیارتان قرار می‌گیرد.

لوگو سروش

لوگو سروش

چرا دوروبر سروش این‌قدر سروصداست؟

چرا سروش؟ چرا از پیام‌رسان‌های داخلی دیگر که صد درجه از سروش سریع‌تر و بهتر هستند صحبتی به میان نمی‌آید؟ مشاهدات حاکی از این است که عوامل حکومتی آن‌هم در سطح بالا، به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به پیام‌رسانی که صاحب‌امتیازش صداوسیماست، اشاره دارند و تسهیلات و اعتبارات گسترده‌ای برای آن در نظر گرفته‌اند. همان‌طور که ما ایرانی‌ها یکدیگر را خوب می‌شناسیم، می‌دانیم که اگر کسی از ما تعریف می‌کند حتماً چیزی به او می‌ماسد! نتیجه حمایت از یک پیام‌رسان خاص و دولتی چیزی نیست جز، تقدیم اطلاعات ما کاربران به عاملین حکومتی! اگر چیزی غیرازاین فکر می‌کنید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

یکی از نمونه‌های حمایت غیرمستقیم از سروش، استفاده از عبارت “دیگر دوره رسانه‌های یک‌طرفه به پایان رسیده” است. با بررسی پیام‌رسان سروش متوجه می‌شوید که در این پیام‌رسان امکان ایجاد کانال دوطرفه( با امکان دریافت نظر) نیز وجود دارد و به‌نوعی تلگرام را مورد تمسخر قرار می‌دهند که چرا امکان کامنت و لایک ندارد.

محض اطلاع مسئولین باسواد:

تفاوت پیام‌رسان با شبکه اجتماعی در همین مورد است، در شبکه‌های اجتماعی کاربران با یکدیگر ارتباط برقرار کرده اعمال‌نظر و سلیقه می‌کنند، مثل فیس‌بوک و توییتر که کاربران می‌توانند پست‌ها را لایک کرده و نظر بدهند. اما در پیام‌رسان، صرفاً از این بستر برای انتقال پیام استفاده می‌شود، مثل رادیو، مثل پیامک، مثل تلویزیون، پیام به کاربر خاص یا کاربرانی منتقل می‌شود و این نهایت رسالت یک پیام‌رسان است.

 

نتیجه فیلتر تلگرام چه خواهد شد؟

کسانی که این تصمیم را گرفته‌اند معتقدند با بسته شدن این پیام‌رسان، مردم مجبور به استفاده از ابزارهای مشابه داخلی، به‌خصوص نرم‌افزار دولتی سروش خواهند بود؛ اما پرواضح است که وقتی مردم موافق نیستند نمی‌توانید آن‌ها را وادار به کاری کنید، ما در سال ۵۷ بر سر همین موضوع انقلاب کردیم، چراکه حکومتی که ما به آن مشروعیت می‌دادیم، سعی داشت چیزی بر ما تحمیل کند.

نتیجه فیلترینگ تلگرام چیزی جز استفاده از انواع و اقسام فیلترشکن‌ها نخواهد داشت. اگر حافظه خوبی داشته باشید از زمانی که فیس‌بوک به همین دلیل مشابه فیلتر شد، تا چندین سال مردم از فیلترشکن برای ورود به این شبکه اجتماعی استفاده می‌کردند تا این‌که تلگرام ظهور کرد و به‌طور کل فعالیت کاربران ایرانی در فیس‌بوک کمتر شد و البته هم‌اکنون مسئولین و مردم در توییتر فعالیت زیادی دارند.

حمله مرد میانی

حمله مرد میانی

فیلتر تلگرام، خوب یا بد؟

پاسخ بد است! چراکه شبکه‌های خصوصی مجازی و فیلترشکن‌ها امنیت کاربران را به‌شدت پایین می‌آورند چراکه با استفاده از فیلترشکن، شما در شبکه‌ای دیگر قرار می‌گیرید که از محتویات آن خبر ندارید و کلیه اطلاعات ردوبدل شده‌ی شما می‌تواند در اختیار شخص ثالث قرار بگیرد و به‌اصطلاح حمله مردمیانی صورت خواهد گرفت. البته مسئولین عزیز بدانند که مردم ترجیح می‌دهند اطلاعاتشان دست بیگانه باشد تا خودی.

دلیل دیگری که فیلتر تلگرام تأثیر مثبت نداشته و با اقبال خوبی روبه‌رو نخواهد بود این است که بسیاری از کسب‌وکارهای ایرانی، بر بستر تلگرام اقدام به اطلاع‌رسانی و جلب‌توجه مشتریان خود می‌کردند و حتی ابزارهایی برای کسب درآمد بر بستر این شبکه ایجاد کرده و سرمایه‌گذاری کرده بودند و طبق تجربه‌ی فیلتر تلگرام، شاهد افت این کسب‌وکارها و البته تأثیر روانی آن بر روی کلیه کسب‌وکارهای موجود در بازار واقعی نیز خواهیم بود.

اپلیکیشن جایگزین تلگرام

مردم همیشه تصمیم‌گیرنده هستند، درواقع اگر کسی در رأس کشور حضورداشته و دارد تصمیم‌گیری می‌کند، مردم تصمیم گرفته‌اند که او آنجا بماند. نمی‌توان جایگزین‌های خاصی برای تلگرام پیش‌بینی کرد اما قطعاً جایگزین اصلی تلگرام، سروش نخواهد بود. اگر ازلحاظ فنی، سرعت و شفافیت در عملکرد خوب عمل می‌کرد ممکن بود مورد اقبال واقع شود اما این‌گونه نیست و مردم انتخاب‌های متفاوتی دارند و با جستجو کردن به آن‌ها خواهند رسید.

یکی از ویژگی‌های شاخص تلگرام ارائه پلتفرمی برای ساخت ربات و انجام کارهایی خاص توسط آن‌ها بود که وب‌سایت ما نیز در این زمینه محصولاتی را ایجاد کرده است، متأسفانه با دو پیام‌رسان مطرح ایرانی به نام سروش و آی گپ درزمینهٔ همکاری در توسعه پلتفرم رباتیک، ارتباط برقرار کرده‌ایم که باگذشت حدود ۲۰ روز هیچ‌کس حتی جواب سلام ما را نیز نداده است و این یعنی عدم اقبال دوطرفه، بنده به‌عنوان توسعه‌دهنده نمی‌توانم روی این پلتفرم ایرانی کارکنم، چراکه اصلاً به فکرشان هم نرسیده یا عرضه پیاده‌سازی آن را ندارند و حتی حاضر نیستند کسی برایشان چنین پلتفرمی را ایجاد کند و حتی پاسخی نمی‌دهند! این یعنی عدم احترام متقابل و این قابل پذیرفتن نیست.

در مقاله‌های جداگانه‌ای به بررسی ویژگی‌های پیام‌رسان های داخلی و خارجی دیگر خواهیم پرداخت.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاه (8)

 • Esi پاسخ

  بسیار عالی …. فیلتر شکن و پروکسی های ما برای استفاده از تلگرام کاملا آماده است … به هیچ عنوان تلگرام را ول نمی کنیم …اگه بمیرم هم سمت پیام رسان های داخلی نمیرم

  فروردین ۱۲, ۱۳۹۷ در ۶:۰۷ ب.ظ
 • بهروز پاسخ

  والا ما هم موندیم چیکار کنیم از فیلترشکن استفاده کنیم بده از نرم افزار داخلی هم استفاده کنیم صد در صد حریم خصوصی نداریم آواره مون کردن بخدا

  فروردین ۱۲, ۱۳۹۷ در ۶:۱۶ ب.ظ
 • خخخ پاسخ

  ههههه
  از الان برو برا سروش ارسال خودکار بساز

  فروردین ۱۲, ۱۳۹۷ در ۹:۰۳ ب.ظ
  • شرق وب پاسخ

   هیچ کدوم قابلیتش رو ندارن و جواب هم نمیدن تقریبا ۱ ماه هست دنبالشیم.

   فروردین ۱۲, ۱۳۹۷ در ۹:۰۵ ب.ظ
 • کریمیان پاسخ

  یکی از مزایای تلگرام اینه که حتی اگر فیلتر هم بشه در ارسال اطلاعات سایت به کانال هیچ تاثیری نداره و ما فقط برای مشاهده پیام ها باید از ف ی ل ت ر شکن استفاده کنیم.
  چیزی هم که زیاده ف ی ل ت ر شکن های رایگان و با کیفیت هست که به راحتی میشه استفاده کرد.

  پس ما هیچوقت تلگرام را رها نمیکنیم چون پیام رسان های داخلی مثل حرف خود مسئولین هیچ ارزشی ندارن

  به امید روزی که این طرز فکر کثیف در ایران حذف بشه و ما هم مثل تمام مردم آزاد دنیا بتونیم آزادانه از همه چیز استفاده کنیم.

  فروردین ۱۲, ۱۳۹۷ در ۹:۱۴ ب.ظ
 • زانیار پاسخ

  این قضیه و درکل اینترنت هم مثل بازار خودرو توسط حکومتی‌ها و ژن‌خوبان تصرف شده و چنبره انداختند تا کسی از سودشان نکاهد.

  واقعا تا به کی باید این تحقیر و استثمار داخلی تن بدهیم، سگ را بیرون رانده‌ایم اما اهریمنی جایگزین شده که دوصد بدتر از آن است.

  خودرو، اینترنت، تولید داخلی، امنیت… گاهی وقت‌ها می‌پندارم کارگری بی‌مزدم که برای اهدافی که به ما هیچ ربطی نداشته و ندارد عرق می‌ریزم.

  آیا خوبی این مردمان را باید با مشت آهنین و فیلتر و سانسور داد؟
  چرا از داخل فیلتر و از خارج تحریم هستیم.
  همین توسعه‌دهنده‌ی عزیز چقدر با همین مشکل چوب دوسر‌نجس‌بودن گلاویز شده؟ چرا باید یک نرم افزار خاص، دو اسم باید داشته باشد؟ یکی برای دور زدن بی‌فکری‌های مسئولین و دیگری گذر از تحریم‌های اجنبی.

  بنده سه سایت دارم که برای هرکدام‌شان کلی بدبختی باید کشید، اینترنت را این خ.ک‌صفتان به لجن‌زار خویش مبدل کردند.

  این مدیر سایت، ممکن است پیامم تایید نکردد ولی آگاه باش که ما آگاهیم و شما تنها نیستید.

  فروردین ۱۲, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۱ ب.ظ
 • محمدی پاسخ

  سلام مهندس،
  هیچ مشکلی برای کسب و کار شما پیش نخواهد آمد و من مطمئن هستم مجبور خواهند شد تلگرام را آزاد کنند و گر نه باید پاسخگوی بیش از ۱۲ میلیون کسب و کار آنلاین وابسته به آن و مواجهه با موج اعتراضات جوانان ایرانی باشند که اصلاً به نفع نظام نخواهد بود. پاگذاردن روی نان مردمی که دلشان به این حداقلها خوش است خطر آفرین است!

  فروردین ۱۳, ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۶ ب.ظ
 • امید پاسخ

  بسیار عالی مهندس …. به هیچ عنوان تلگرام را ول نمی کنیم … فیلتر شکن و پروکسی های ما برای استفاده از تلگرام کاملا آماده است …و تلگرام نسخه اصلی و تلگرام ایکس نصب شده و آماده باشیم و هیچ وقت به سمت پیام رسان های داخلی نمیرم حتی ۱۰۰ درصد امینیتش بالاتر از خارجی باشه و حتی بگن رایگان .پنیر رایگان رو فقط در تله موش میشه پیدا کرد

  فروردین ۱۵, ۱۳۹۷ در ۴:۴۳ ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *